< Powrót
26
października 2017
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Gdański Ośrodek Sportu

44 rejsy „Generałem Zaruskim”

Październikowym rejsem „Tylko dla orłów”, gdański żaglowiec „Generał  Zaruski” zakończył morską działalność w sezonie 2017 r. – „Roku Mariusza Zaruskiego”.

Gdański Ośrodek Sportu – armator jednostki – zorganizował łącznie 44 rejsy. Żaglowiec odwiedziło także wiele szkolnych klas i rzesze turystów, podczas żeglarskich imprez w kraju i za granicą.

Wydarzeniem sezonu był udział w cyklu regat The Tall Ships Races. „Zaruski” startował w trzech wyścigach w ciągu czterech etapów, odwiedził osiem portów, pokonał dystans prawie 2,5 tys. mil morskich w czasie niemal 500 godzin, zajmując znakomite trzecie miejsce w finałowym wyścigu z Kłajpedy do Szczecina.

Jednym z punktów kalendarza pływania na rok 2017 były testowe rejsy w ramach unijnego projektu „Baltic Pass – Maritime Heritage Tours” oraz udział w kolejnej edycji Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku, wraz z flotyllą innych gdańskich oldtimerów.

W trakcie mijającego sezonu żaglowiec pływał także w ramach akcji „Poznaj Generała”  w trzech jednodniowych i jednym ośmiodniowym rejsie. Podczas każdego z nich, załoga poznawała jednostkę oraz dziedzictwo morskie Bałtyku w rejonie Zatoki Gdańskiej. Był też tygodniowy rejs na Północ, w którym uczestniczyła załoga z wolnego naboru. „Zaruski” zawitał do hanzeatyckiego Visby, a następnie w szwedzkie szkiery. W drodze powrotnej udało się jeszcze odwiedzić Hel w trakcie trwającego tam Zlotu Kaphornowców.

Na zakończenie sezonu odbył się dwudniowy rejs zorganizowany przy współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim w ramach obchodów „Roku Mariusza Zaruskiego”. W załodze byli uczestnicy ogólnopolskich konkursów artystycznych, poświęconych gen. Zaruskiemu. Rejs był końcowym akcentem obchodów jubileuszu generała.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ