< Powrót
7
września 2017
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
mat. prasowe

Aleksander Doba i syreny – Święto Wisły już w ten weekend!

9 września każdy może świętować nad Wisłą i na Wiśle. Jubileuszowa edycja święta królowej polskich rzek – jak każe tradycja – odbywa się w Warszawie.

Centralnym punktem wydarzeń będzie nowo otwarty bulwar gen. George’a Smitha Pattona. Prognoza pogody jest optymistyczna i warto skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych na tę okazję przez miasto stołeczne Warszawę.

– Dzielnica Wisła to tętniące życiem miejsce spotkań, wspólna przestrzeń wszystkich mieszkańców stolicy – mówi Robert Zydel, dyrektor Biura Marketingu Miasta Urzędu m.st. Warszawy. – Święto Wisły jest okazją do przybliżenia bogatych tradycji żeglugi wiślanej oraz atrakcyjnej oferty sportowo-rekreacyjnej dostępnej nad rzeką.

Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję poznać tradycyjne oblicze żeglugi wiślanej oraz spróbować swoich sił w najpopularniejszych nad Wisłą sportach wodnych. Zarówno dla dzieci, jak i dorosłych przygotowane zostały warsztaty i animacje – na Bulwarach Wiślanych oraz na plaży Poniatówce. W ramach obchodów Święta Wisły będzie można skorzystać z bezpłatnych rejsów na pychówkach, batach, galarach, motorówkach, kajakach czy katamaranie – czyli statkach, które również na co dzień zapraszają na pokład!

Dla żeglarzy udostępnione zostaną jachty klasy Omega. To typ jednostki, której koncepcja, stworzona przez Julisza Sieradzkiego, powstała w 1942 roku właśnie nad Wisłą. Omegi odegrały ważną rolę w życiu prawie każdego wilka morskiego, zdobyły ogólnopolską sławę, stały się dzisiaj klasą narodową. A jednak na rzece są rzadko spotykane.

Nie zabraknie także spotkań z pasjonatami, którzy związali swoje losy z Wisłą i znają każdy jej zakręt. Prosto ze swojej trzeciej, samotnej podróży kajakowej przez Ocean Atlantycki na Święto Wisły przyjedzie Aleksander Doba! Podczas Wioślanej Masy Krytycznej podróżnik będzie świętował swoje 71 urodziny!

Po raz pierwszy w historii Święta Wisły odbędzie się wielka parada syren! Aby wziąć udział w happeningu wystarczy przygotować przebranie i stawić się o 15.30 na bulwarze gen. George’a Smitha Pattona. Barwny, syreni pochód zakończy się konkursem na najlepszy strój syreny, trytona oraz małej syrenki. Autorzy najbardziej fantazyjnych atrybutów popłyną w wieczornej paradzie, która będzie kulminacyjnym momentem obchodów Święta Wisły. O zmroku na Wisłę wypłyną pięknie udekorowane jednostki warszawskich armatorów wiślanych.

To tylko wybrane atrakcje zaplanowane na 9 września w ramach Święta Wisły.

Szczegółowe informacje na temat programu wydarzeń oraz zapisów można znaleźć na Facebooku.

Święto Wisły jest cykliczną imprezą plenerową, organizowaną przez m.st. Warszawa. 10 edycja wydarzenia odbędzie się 9 września. Impreza ma na celu prezentację i promocję żeglugi oraz zachęcenie mieszkańców Warszawy i turystów do spędzania czasu nad rzeką i na rzece. W roku 2017 jubileuszowa edycja Święta Wisły zbiega się z obchodami Roku Rzeki Wisły.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ