< Powrót
13
września 2017
Tekst:
dol
Zdjęcie:
Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygn. 1-P-542-2
Mariusz Zaruski przy sterze „Zawiszy Czarnego”.

„Gala Bohaterów” z żeglarskim akcentem

Pomorski Związek Żeglarski jest partnerem wydarzenia, które 17 września zadebiutuje w trójmiejskim kalendarzu dorocznych imprez kulturalnych. „Gala Bohaterów” ma być spotkaniem ludzi dumnych z Polski i jej historii.

Pomysłodawcami i organizatorami przedsięwzięcia są ludzie związani na co dzień z Towarzystwem Edukacyjnym Lokomotywa, prowadzącym od 11 lat szkołę i przedszkole w Sopocie. Zebrane w pracy z dziećmi i młodzieżą doświadczenie zaowocowało przekonaniem, że niezależnie od działań placówek edukacyjnych, to my, dorośli, musimy wzbogacać wiedzę, by być autorytetami i wskazywać je przyszłym pokoleniom.

– Jesteśmy dumni z naszego kraju i jego historii, jesteśmy też dumni z naszych wybitnych rodaków, którzy swoim życiem, pracą i wyborami zasłużyli się dla Polski i świata – deklarują pracownicy Lokomotywy. – Jesteśmy dumni, ale czy rzeczywiście znamy naszych rodaków na tyle, by ich naśladować, by czerpać z bogactwa ich życia? Dlatego postanowiliśmy rozpocząć nowe wydarzenie, którego celem będzie odkrywanie naszej historii, krzewienie postaw patriotycznych oraz wskazywanie godnych naśladowania autorytetów.

Organizatorzy gali chcą, by takie, łączące różne środowiska spotkania, odbywały się co roku. Będą okazją do mówienia o polskich bohaterach, wybitnych postaciach, które zasłużyły się dla Polski i świata, dla nauki, dla społeczeństwa i dla rodziny.

W tegorocznej, pierwszej edycji „Gali”, w multimedialnej formule zostaną przedstawione sylwetki Danuty Siedzikówny „Inki”, prof. Jana Czochralskiego, prof. Włodzimierza Fijałkowskiego oraz pioniera polskiego żeglarstwa i prekursora wychowania morskiego generała Mariusza Zaruskiego.

Muzyczną gwiazdą imprezy będzie zespół Alla Vienna, z repertuarem polskiej muzyki filmowej „Ale polskie kino”. Nie zabraknie m.in. utworów m.in. Wojciecha Kilara.

Wydarzenie jest adresowane do dorosłych i młodzieży od 12 lat. Podczas gali zbierane będą środki na zasilenie Funduszu Stypendialnego Lokomotywy. Dzięki tym pieniądzom dzieci z rodzin w trudnej sytuacji finansowej przez kolejny rok będą mogły kontynuować edukację w placówkach towarzystwa.

Strona wydarzenia

PODZIEL SIĘ OPINIĄ