< Powrót
8
maja 2017
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Dariusz Olejniczak

Kładka zamknęła drogę do mariny

Tor wodny na Motławie w rejonie Mariny Gdańsk został zamknięty na trzy tygodnie. W poniedziałek 8 maja zamontowano przęsło zwodzonej kładki łączącej centrum miasta z wyspą Ołowianką, a ponowne uruchomienie szlaku żeglugowego przewidywane jest na 27 maja.

Przęsło dotarło na miejsce, w którym powstanie przeprawa drogą wodną, o godz. 11. Dźwig pływający należący do Gdańskiej Stoczni Remontowej dostarczył element konstrukcji mostu, a robotnicy pracujący na obu brzegach rzeki umieścili je na łożyskach, dzięki którym most będzie można unosić i opuszczać. Montaż zajął zaledwie pół godziny. Teraz czas na kolejne prace związane z uruchomieniem przeprawy. 16 maja rozpoczną się próby technologiczne podnoszenia przęsła oraz prace związane z wykonaniem drewnianych okładzin kierownic toru wodnego. Przez najbliższych kilkanaście dni z Motławy w rejonie kładki mogą korzystać jedynie małe jednostki o wysokości łącznej 2,5 metra.

Piesza przeprawa przez Motławę zostanie uruchomiona w czerwcu. Automatyczne podnoszenie i opuszczanie przęsła ma trwać 2 minuty. Możliwe będzie także ręczne uruchamianie przęsła na wypadek awarii systemu zasilania. Wątpliwości żeglarzy budzi m.in. fakt, że jej otwieranie nie będzie możliwe przy sile wiatru przekraczającej 4 stopnie Beauforta.

– Środowiska żeglarskie wyrażały niepokój co do tego, jak budowa kładki wpłynie na możliwości żeglugi na Motławie – mówi Aleksandra Dulkiewicz, wiceprezydent Gdańska odpowiedzialna za politykę gospodarczą miasta. – Rzeczywiście, kładka pełnić będzie funkcje piesze, ale jej przęsło będzie zawieszone dość wysoko, co powinno umożliwić swobodną żeglugę najmniejszym jednostkom pływającym. Co do tych większych, przeprawa będzie podnoszona co godzinę i na każde żądanie kapitana jachtu czy innej jednostki pływającej. Jesteśmy otwarci na głosy środowiska, ale po wielu dyskusjach ustaliliśmy taki właśnie sposób funkcjonowania kładki w nadchodzącym sezonie. Przekonamy się, jak to się sprawdzi i jeśli będzie taka potrzeba, będziemy rozmawiać o ewentualnych zmianach.

Parametry żeglugowe pieszej przeprawy na Ołowiankę:

– światło poziome toru wodnego ograniczone kierownicami: 29 m
– światło pionowe nad torem wodnym przy kładce zamkniętej: 2,5 m
– światło pionowe nad torem wodnym przy kładce otwartej: 25 m
– operacja związana z otwieraniem drogi wodnej: 12-15 minut
– operacja związana z zamykaniem drogi wodnej: 8-11 minut
– czas otwierania/zamykania przęsła zwodzonego: 2 minuty
– czas awaryjnego zamykania przęsła zwodzonego: 20 minut

PODZIEL SIĘ OPINIĄ