< Powrót
14
listopada 2017
Tekst:
MT Partners
Zdjęcie:
MT Partners

Klasa J70 – Polacy w pierwszej dziesiątce

Zakończyły się regaty na jachtach klasy J70 rozgrywane w Monaco w dniach 10-12 listopada , w których wystartowały 32 jachty z całej Europy. Zwyciężyli Rosjanie pod sterami Valerii Kovalenko. Polska załoga Flexistav Pawła Tarnowskiego zdobyła dziewiąte miejsce.

Regaty w Monaco rozgrywane były w ramach J70 Winter Series. Tym razem na starcie stanęły takie sławy jak Vincenzo Onorato (znany z pływania w klasach Melges 32, Mumm 36,  Farr 40 oraz jako szef włoskiego zespołu Mascalzone Latino w Pucharze Ameryki w latach 2003 i 2007) i Mathieu Richard (utytułowany francuski zawodnik match racingowy, zwycięzca m.in. World Match Racing Tour).

Dziewiąta pozycja to najlepszy wynik w klasie J70 załogi Tarnowskiego. Po pracowitym sezonie letnim przyszedł czas na pracowity sezon zimowy. Z takiego założenia wychodzi załoga. J70 to dla nich nowa klasa, cały czas się uczą i wciąż mają głód pływania, stąd decyzja o startach także zimą.

– W ciągu trzech dni odbyło się osiem wyścigów – mówi Paweł Tarnowski z FlexiStav Apotex Team. – Generalnie super, jesteśmy bardzo zadowoleni z regat. Po pierwszym dniu mieliśmy ósme miejsce, po drugim udało nam się wskoczyć na siódme. Niestety ostatni dzień był troszeczkę słabszy i spadliśmy na dziewiąte. Ale jest pierwsza dziesiątka.

Załoga ostatnie miesiące spędziła na siłowni, pracowała także nad ograniczeniem wagi. Niestety ze względu na kontuzję, w regatach udziału nie wziął Łukasz Kiwer, którego zastąpił Marcin Wiącek.

– Wrażenia niesamowite, przede wszystkim co do miejsca i samej łódki – podsumowuje debiutant na J70 Marcin Wiącek. – Zupełnie inne pływanie niż dotychczas w kraju, dużo bardziej wymagające. Trzeba być ostrożnym jeżeli chodzi o ustawienia. Każda zmiana siły i kierunku wiatru wymaga adaptacji ustawień jachtu. Bardzo istotna też jest waga załogi. Pod tym względem inne klasy są mniej wymagające i wybaczają więcej.

Żeglarze do Monaco wrócą już za miesiąc, w dniach 8-10 grudnia, następnie w styczniu, a sezon zimowy zakończą w marcu. Załoga w sezonie letnim 2018 planuje wystartować ponownie w Pucharze Włoch, a także po raz pierwszy w Pucharze Niemiec oraz na pierwszych regatach organizowanych w Polsce w Świnoujściu.

Pierwsza trójka:
1. Art Tube, Valeria Kovalenko, Rosja
2. Mascalzone Latino, Vincenzo Onorato, Włochy
3. Sorcha J, Peter Harrison, Wielka Brytania

Wyniki

Profil załogi na Facebooku

PODZIEL SIĘ OPINIĄ