< Powrót
2
września 2017
Tekst:
Jarosław Debert
Zdjęcie:
Jacek Kwiatkowski

Mistrzostwa Polski w Pucku – dzień drugi

Drugiego dnia rozgrywanych w Pucku Mistrzostw Polski w żeglarstwie doszło do zmiany lidera u mężczyzn w klasie RS:X i w klasie Laser Standard, gdzie na pierwsze miejsce awansowali Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) i Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia).

Medalistów tych regat, w których rywalizuje 222 zawodników z 46 klubów oraz z ośmiu krajów, Szwecji, Norwegii, Rosji, Ukrainy, Białorusi, Czech, Omanu oraz Polski, poznamy w niedzielę.

Po piątkowym wyścigach Myszka plasował się na drugiej pozycji za Pawłem Tarnowskim, ale w sobotę wyprzedził deskarza SKŻ Ergo Hestia Sopot. Trzecią lokatę w gronie 36 żeglarzy utrzymał broniący tytułu Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń nad Wisłą), a na dziewiątą pozycję z 12. przesunął się trener kadry narodowej Przemysław Miarczyński (SKŻ Ergo Hestia).

– Są to najbardziej prestiżowe regaty w kraju i robię wszystko, aby je wygrać. Nie ukrywam jednak, że z tyłu głowy cały czas mam mistrzostwa świata i miejsce jakie zajmę w Japonii jest dla mnie najważniejsze. Dlatego start w Pucku podporządkowuję tej imprezie. Mistrzostwa Polski traktuję jako dobry trening oraz możliwość przetestowania sprzętu – podkreślił aktualny mistrz świata, który w krajowym championacie stawał na najwyższym stopniu podium co dwa lata od 2011 roku. Jeśli 36-letni zawodnik AZS AWFiS Gdańsk zachowa ten rytm to w niedzielę odbierze swój czwarty złoty medal.

Wśród kobiet prowadzenie utrzymała Zofia Klepacka (Legia Warszawa), która w sobotę wygrała drugi wyścig, a ponadto była czwarta i druga.

– Do tej pory mam stuprocentową skuteczność, bo w mistrzostwach Polski zawsze zajmowałam pierwszą pozycję. W Pucku nie mogę jednak być pewna zwycięstwa, bo rywalki mocno naciskają, a poza tym w niedzielę ma silniej wiać, a te warunki preferują cięższe ode mnie dziewczyny. W dodatku czeka nas wyścig medalowy i zapewne dopiero w nim rozstrzygnie się kolejność na podium – stwierdziła 31-letnia reprezentantka stołecznej Legii.

Na drugiej pozycji plasuje się Kamila Smektała (YKP Warszaw), trzecia jest Agnieszka Bilska (GKŻ Gdańsk), a szósta mistrzyni świata Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia).

W sobotę 2 września w najliczniej obsadzonej klasie Laser Standard, w której rywalizuje 68 zawodników, prowadzenie stracił Jakub Rodziewicz (SEJK Pogoń Szczecin), który w piątek wygrał dwa wyścigi oraz zajął ósmą pozycję.

– Drugi dzień mistrzostw nie była dla mnie tak udany jak pierwszy. Z jednej strony bardzo dobrze spisywali się rywale, a ponadto przyszło nam rywalizować w trudniejszych warunkach. We znaki dała mi się szczególnie krótka, ale wysoka fala – wyjaśnił 19-letni żeglarz, który po sześciu wyścigach plasuje się na drugim miejscu.

Nowym liderem został Filip Ciszkiewicz, który po pierwszym dniu był piąty. Zawodnik MKŻ Arki Gdynia musi jednak odpierać ataki koalicji reprezentantów SEJK Pogoń, bo trzecie i czwarte miejsca zajmują odpowiednio trzykrotny olimpijczyk Kacper Ziemiński i Tadeusz Kubiak.

– W sobotę wygrałem dwa wyścigi i byłem trzeci, dzięki czemu udało mi się odrobić straty, ale nie ukrywam, że liczyłem na więcej. W trzecim starcie na kursie z wiatrem dostałem jednak kartkę, musiałem kręcić kółko i ostatecznie zająłem w nim trzecie miejsce – powiedział Ciszkiewicz, który w zeszłym roku wywalczył drugą lokatę.

Drugi dzień regat był natomiast wyjątkowo nieudany dla 14-krotnego mistrza Polski w tej klasie Macieja Grabowskiego (YK Stal Gdynia), który zanotował dwa falstarty i spadł z drugiej aż na 19 pozycję.

Poza tym w klasie 29er prowadzą Mikołaj Staniul i Kajetan Jabłoński (YKP Gdynia), którzy wyprzedzają swoich klubowych kolegów Adama Głogowskiego i Jakuba Sztorcha oraz Mikołaja Chłopka i Mateusza Kruczyńskiego.

W klasie 420 liderami są Seweryn Wysokiński (CSW Opty Ustka) i Mateusz Jankowski (MKS 2 Warszawa), a kolejne miejsca zajmują Jakub Gołębiowski (MOS SSW Iława) i Filip Szmit (MBSW/UKŻR Niegocin Giżycko) oraz siostry Barbara i Hanna Dzik (YKP Gdynia).

Wiadomo, że mistrzem Polski juniorów w katamaranach Hobie Cat 16 będzie załoga UKS Navigo Sopot. Na razie najlepiej sobie radzą Tymoteusz Cierzan i Oskar Niemira, a za nimi plasują się Maja Niemira i Szymon Cierzan oraz Zuzanna Szadziul i Wojciech Kaczmarek.

Stawkę 39 zawodniczek w klasie Laser Radial otwiera mistrzyni Europy juniorek Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW Iława). Druga jest Katarzyna Harc (TS Kuźnia Rybnik), a trzecia Natalia Stawiarska (AZS UW Warszawa).

Organizatorem pierwszej części mistrzostw Polski jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury Sportu i Rekreacji w Pucku.

Wyniki

PODZIEL SIĘ OPINIĄ