< Powrót
11
września 2017
Tekst:
Jarosław Debert
Zdjęcie:
Jacek Kwiatkowski

Mistrzostwa Polski w żeglarstwie – po Pucku czas na Gdańsk

W rozegranej w Pucku pierwszej części mistrzostw Polski ubiegłoroczni złoci medaliści nie dali sobie odebrać prymatu w kraju. Czy w drugiej fazie championatu, którą zaplanowano od 14 do 17 września w Górkach Zachodnich w Gdańsku, broniący tytułu żeglarze pójdą w ślady Zofii Klepackiej, Radosława Furmańskiego oraz Kacpra Ziemińskiego i także nie dadzą się zdetronizować?

W pierwszy weekend września na Zatoce Puckiej ścigało się 222 zawodników z 46 klubów i ośmiu krajów, a wśród seniorów na najwyższym stopniu podium stanęli Zofia Klepacka (YKP Warszawa) i Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń nad Wisłą) w klasie RS:X oraz Kacper Ziemiński (SEJK Pogoń Szczecin) w klasie Laser Standard. Klepacka i Ziemiński wygrali piąty raz z rzędu, natomiast dla Furmańskiego był to drugi kolejny triumf.

Od czwartku do niedzieli u ujścia Wisły Śmiałej do Zatoki Gdańskiej (na tym akwenie mistrzostwa odbywają się od 2011 roku) o pozostałe komplety medali rywalizować będą seniorzy w klasach 49er, 49er FX, 470, Finn, Laser Radial Europa i OK Dinghy oraz młodzi żeglarze w klasach RS:X (juniorki i juniorzy) i Laser Radial (juniorzy).

– W Gdańsku liczymy na równie wysoką frekwencję oraz podobnie zaciętą walkę jak w Pucku, gdzie losy mistrzowskich tytułów rozstrzygnęły się w wyścigach medalowych – mówi prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera. – W dwóch przypadkach triumfowali żeglarze, którzy nie prowadzili przed ostatnim startem.

Organizatorem regat jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z NCŻ AWFiS Gdańsk i AZS COSA Gdańsk.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ