< Powrót
20
sierpnia 2017
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann

Mistrzostwa Świata A-class uroczyście otwarte

Barwny przemarsz ulicą Bohaterów Monte Cassino i spotkanie na Skwerze Kuracyjnym – tak wyglądało w niedzielę, 20 sierpnia oficjalne rozpoczęcie Mistrzostw Świata Klasy A w Sopocie.

Na najważniejszą imprezę katamaranów A-class w tym sezonie przyjechało ponad 140 zawodników z całego świata. Wśród nich m.in. olimpijczycy, zdobywcy mistrzostw świata i uczestnicy Pucharu Ameryki. Wraz z kibicami i mieszkańcami Sopotu wzięli oni udział w uroczystym rozpoczęciu mistrzostw.

– Sopot bardzo mi się podoba, są tu warunki, w których lubię pływać – zapewnia Niemiec Bob Baier, szósty zawodnik Otwartych Mistrzostw Polski w Klasie A. – Wiatr jest zdradliwy i zmienny, jak w południowych Niemczech, gdzie mieszkam i gdzie na jeziorach często jest podobne. Miasto jest ładne, a organizatorzy robią świetną robotę. Cieszę się, że biorę udział w tej imprezie.

Ceremonia rozpoczęła się od przemarszu kolorowego i wielonarodowego tłumu ulicą Bohaterów Monte Cassino, czyli głównym deptakiem Sopotu.

– Cieszę się z tej imprezy, to podkreślenie dobrej pracy UKS Navigo i naszego otwarcia na żeglarstwo – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – Ważne, żeby popularyzować ten sport i pokazywać go na ulicach miasta.

Parada zakończyła się przy muszli koncertowej na Skwerze Kuracyjnym, gdzie odbyło się oficjalne powitanie uczestników zawodów.

– To pierwsza tak duża impreza katamaranów w Polsce – mówi Jacek Noetzel, prezes UKS Navigo. – Zebraliśmy się tutaj, żeby się przedstawić kibicom.

– Jesteśmy szczęśliwi, że wszyscy możemy się tu zobaczyć – wtórował mu Paweł Orłowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. – Spodziewamy się wielu zwycięstw podczas regat. A jeden sukces już osiągnęliśmy – jak usłyszałem od organizatorów – to największe mistrzostwa w historii klasy A.

W uroczystości wzięli udział także Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego, Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Charles Bueche, prezydent Międzynarodowego Związku Katamaranów Klasy A (IACA), Krzysztof Czopek, dyrektor Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz żeglarze, turyści i mieszkańcy miasta.

– Decyzja o organizacji mistrzostw tutaj była słuszna – mówi Charles Bueche, prezydent IACA. – Kiedy po raz pierwszy usłyszałem o Sopocie, pomyślałem: to bardzo daleko, gdzieś na końcu świata. Ale teraz tu przyjechałem i widzę wspaniałe miejsce i jestem bardzo szczęśliwy, że możemy tu pływać.

Mistrzostwa świata poprzedzone zostały Otwartymi Mistrzostwami Polaki A-class, w których wystartowało 62 żeglarzy z całego globu. Zwyciężył Hiszpan Manuel Calavia, a mistrzostwo Polski i drugie miejsce w klasyfikacji przypadło Jakubowi Surowcowi z UKS Navigo.

– Bardzo się cieszę, że mamy tyle imprez rangi międzynarodowej w Polsce – mówi Tomasz Chamera, prezes PZŻ. – A to jest jedna z największych imprez katamaranów, która zagościła w naszym kraju. Jako Polski Związek Żeglarski dostrzegamy katamarany i inwestujemy m.in. w szkolenie. Mam nadzieję, że to wszystko zaprocentuje i ta arcyciekawa forma rywalizacji sportowej rozwinie się z sukcesami.

Pierwsze wyścigi Mistrzostw Świata Klasy A odbędą się w poniedziałek 21 sierpnia o godzinie 12. Zawody potrwają do piątku 25 sierpnia.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ