< Powrót
23
sierpnia 2017
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann

Mistrzostwa Świata Katamaranów A-Class Sopot 2017 – rewelacyjne wyniki polskich zawodników

Trzeci dzień MŚ Katamaranów A-Class przyniósł rozstrzygnięcie, kto wejdzie do floty złotej i zawalczy o najwyższą nagrodę. Trzech Polaków jest w w ścisłej czołówce – pierwszej piątce – to fantastyczny wynik polskiej ekipy.

Dzisiaj, 23 sierpnia odbyły się dwa wyścigi w grupach eliminacyjnych, a po przeliczeniu wyników wyścig trzeci, już z podziałem na grupy złotą i srebrną. Zawodnicy stawili się na odprawę już o ósmej rano, zaraz potem wyruszyli na swoje akweny. Dość mocny wiatr, nawet do 18 węzłów w porywach i tworzące się fale były dla nich próbą technicznych umiejętności.

Wyniki po kolejnych dwóch wyścigach eliminacyjnych (Q3, Q4) prezentowały się następująco:
1. Manuel Calavia (Hiszpania)   5,0
2. Steven Brewin (Australia)   5,0
3. Dave Shaw (Nowa Zelandia)   5,0
4. Tymoteusz Bendyk (Polska)   6,0
5. Jakub Surowiec (Polska)   6,0
6. Darren Bundock (Australia)   9,0
7. Sandro Caviezel (Szwajcaria) 9,0
8. Maciej Żarnowski (Polska) 11,0
9. Mischa Heemskerk (Holandia) 12,0
10. Jacek Noetzel (Polska) 13,0

Po południu, po zakończeniu eliminacji, przeliczeniu wyników i zakwalifikowaniu zawodników do grup wg podziału na złotą i srebrną, odbył się trzeci wyścig. W klasyfikacji generalnej wyniki niektórych zawodników uległy radykalnej zmianie. Polska ekipa popłynęła rewelacyjnie – aż trzech zawodników weszło do pierwszej piątki: Tymoteusz Bendyk, Jakub Surowiec i Jacek Noetzel. Zaskoczeniem jest spadek na niższe pozycje żeglarzy, którzy mieli świetne wyniki w poprzednich wyścigach, np. Manuela Calavia, który spadł na pozycję 26, zaliczając falstart, czy Mischy Heemskerka, który zakończył dzień dzisiejszy na 16 miejscu. Po odrzutce ich pozycja może nas jednak znowu zaskoczyć.

Nieoficjalne wyniki w klasyfikacji generalnej po piątym wyścigu:
1. Steven Brewin (Australia)  11,0
2. Dave Shaw (Nowa Zelandia)  15,0
3. Jakub Surowiec (Polska) 20,0
4. Tymoteusz Bendyk (Polska)  23,0
5. Jacek Noetzel (Polska) 25,0
6. Stephen Brayshaw (Australia)  27,0
7. Darren Bundock (Australia)  28,0
8. Coen De Koning (Holandia)  34,0
9. Thomas Paasch (Dania)  38,0
10, Sandro Caviezel (Szwajcaria)  45,0

Wyniki

Jak widać każdy dzień może przynieść spore zaskoczenie, w czołówce walka jest bardzo wyrównana i na pewno dostarczać nam będzie emocji do ostatniego dnia. Jutro, tak jak dzisiaj, będziemy mogli śledzić wyścigi z fachowym komentarzem Waldemara Heflicha, redaktora naczelnego miesięcznika Żagle” i Dominika Życkiego, olimpijczyka (z Mateuszem Kusznierewiczem) w klasie Star.

Jest jeszcze jeden aspekt tych regat, który ma niezwykły wpływ na waleczność zawodników: KUCHNIA! Od niedzieli zainstalowali się w UKS Navigo – Tomasz Jakubiak i Patryk Dziamski z Klubu Szefów Kuchni, którzy wraz z ekipą z całej Polski rozpieszczają podniebienia żeglarzy. Namiot Szefów Kuchni jest otwarty także dla miłośników żeglarstwa – warto zajrzeć do klubu, aby delektować się pysznościami w sportowej atmosferze regat w UKS Navigo. Kuchnia działa do końca regat, 26 sierpnia.

Patronat honorowy nad mistrzostwami objęli marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, minister sportu i turystyki Witold Bańka, prezydent miasta Sopotu Jacek Karnowski, Urząd Morski, Polski Związek Żeglarski oraz Pomorski Związek Żeglarski.

Patronat medialny: Radio Gdańk, Trómiasto.pl, Żagle, W Ślizgu i Żeglarski.info

Strona regat

 

PODZIEL SIĘ OPINIĄ