< Powrót
11
sierpnia 2017
Tekst:
MT Partners
Zdjęcie:
MT Partners

Młodzieżowe ME w Match Racingu podczas Świnoujście Sails Festival

Świnoujście Sails Festival to nowy, sportowy projekt żeglarski na Pomorzu Zachodnim. A w jego ramach – Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w Match Racingu 2017. Do Świnoujścia przyjadą także zawodnicy z klas Finn i Delphia24. Regaty odbędą się w dniach 18-20 sierpnia.

Znamy już reprezentantów naszego kraju na Młodzieżowe Mistrzostwa Europy. Chyba każdy sportowiec marzy o tym, żeby móc reprezentować kraj w swojej dziedzinie. Taką szansę dali młodym żeglarzom twórcy Polish Match Tour organizując zgrupowanie, na którym wybrali tych, którzy popłyną z orłem na piersi.

– Ogłosiliśmy możliwość wzięcia udziału w zgrupowaniu w Świnoujściu, w trakcie którego zaplanowaliśmy przeprowadzenie treningów, szkolenia, a ostatecznie wybraliśmy reprezentantów naszego kraju – mówi Maciej Cylupa z MT Partners. – Zgłosiły się cztery załogi, z czego udało się znaleźć miejsce do startu dla trzech z nich.

Nasz kraj reprezentować będą załogi pod sterami Macieja Sapiejki, Igora Tarasiuka oraz Kuby Midora.

– Dużo nauki przez te cztery dni – mówi Igor Tarasiuk. – Wszyscy podnieśliśmy swoje umiejętności. To nasz pierwszy kontakt z jachtami klasy TOM28 i jestem pod ogromnym wrażeniem. Trzeba przyznać, że to dużo większa łódka niż ta, na których do tej pory pływaliśmy.

Zmagania młodych żeglarzy na wodzie obserwowali trenerzy – Maciej Cylupa oraz Szymon Jabłkowski, dzieląc się swoimi doświadczeniami i wiedzą. Teraz wszystko w rękach załóg.

– Chodzimy trzy razy w tygodniu na siłownię, treningi na wodzie, no i do tego sporo oglądania filmów i analizy taktycznych zachowań na wodzie – dodaje Tarasiuk.

A konkurencja jest poważna, do Świnoujścia przyjadą załogi z całej Europy, w tym utytułowany Włoch Ettore Botticini oraz Francuz Robin Follin, który startował w Młodzieżowym Pucharze Ameryki. Wśród załóg, które zgłosiły swój udział, wystartują także załogi ze Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Danii oraz Rosji, w tym aż dwie załogi w pełni kobiece.

Młodzieżowe Mistrzostwa Europy odbywać się będą w ramach nowego żeglarskiego wydarzenia – Świnoujście Sails Festiwal. Rozegrane zostaną wówczas także Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Finn Masters oraz Puchar Polski w klasie Delphia.24, a udział weźmie łącznie ponad 120 zawodników z siedmiu krajów.

– Po trzech latach organizacji regat meczowych i Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej, zdecydowaliśmy się na poszerzenie formuły regat i zaproszenie do Świnoujścia innych klas – podsumowuje Maciej Cylupa, organizator i dyrektor regat. – To doskonałe miejsce dla żeglarzy, z ogromnym potencjałem dla żeglarzy z Zachodu z uwagi na prosty dojazd, z ogromna bazą noclegową i gastronomiczną i dużą, wygodna mariną. Zorganizowaliśmy tu meczowe Mistrzostwa Europy i Mistrzostwa Świata w latach 2014 i 2015, w kolejnym roku będziemy gościć Mistrzostwa Świata w klasie Micro i jesteśmy pewni, że Świnoujście stanie się nowym, modnym miejscem regat w Europie. Dzięki wsparciu miasta i sponsorów możemy ten projekt rozwijać za co już teraz dziękujemy.

Bazą regat będzie Port Jachtowy Basen Północny w Świnoujściu. Partnerami są miasto Świnoujście, Pomorze Zachodnie, TT Line i D.A.D.

Więcej: www.polishmatch.pl oraz www.sailsfestival.pl

PODZIEL SIĘ OPINIĄ