września 2017
dol
Maria Munia

MŚ 49er 2017 – Polacy wracają z Porto bez medali

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) otarli się o podium podczas Mistrzostw Świata klasy 49er w Porto. Nasz olimpijski duet zajął 4 miejsce.

Mistrzowskie tytuły zabiorą do domu Brytyjczycy Dylan Fletcher-Scott i Stuart Bithell. Srebro wywalczyli ich rodacy James Peters i Fynn Sterritt, a w wyścigu o brązowy medal naszych żeglarzy wyprzedziła austriacka załoga, Beniamin Bildstein i David Hussl.

Pozostali Polacy zajmowali lokaty w trzeciej i czwartej dziesiątce. Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (YKP Gdynia, AZS Poznań) wywalczyli 22 miejsce, a Przemek Filipowicz i Jacek Nowak (AZS AWFiS Gdańsk, AZS UWM Olsztyn) ukończyli regaty na 35 pozycji.

Słabiej poszło naszym paniom. Najlepsze Polki, Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia), zajęły 44 lokatę. Siostry Madeleine i Nadia Zielińskie (AZS UWM Olsztyn) uplasowały się na 49 miejscu, a tuż za nimi znalazły się Sara Piasecka i Sandra Jankowiak (Olsztyński Klub Żeglarski Olsztyn, OŚ AZS Poznań).

Zakończone w sobotę 2 września mistrzostwa rozgrywano w zmiennych warunkach pogodowych, a wiatr nie był szczególnie łaskawy dla niemal 140 załóg w klasach 49er i 49er FX. Ostatniego dnia zawodów nie udało się rozegrać wyścigów medalowych, odbyły się natomiast 4 wyścigi w złotej grupie.

Wynik Przybytka i Kołodzińskiego na tegorocznych mistrzostwach to powtórka rezultatu sprzed dwóch lat i właściwie polska specjalność, bo przed rokiem tuż za podium znaleźli się Januszewski i Nowak.