< Powrót
21
sierpnia 2017
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Bartosz Modelski/Sail Spotting

Pierwszy dzień wyścigów Mistrzostw Świata Katamaranów A-Class 2017

Wystartowały pierwsze wyścigi MŚ Katamaranów A-Class w Sopocie. 125 zawodników ruszyło na wodę. Dzisiaj (21 sierpnia) przeprowadzono dwa wyścigi w dwóch grupach eliminacyjnych. Jutro kontynuacja eliminacji, a wyniki zadecydują o składzie grupy złotej i srebrnej. To właśnie zawodnicy w grupie złotej zawalczą o najwyższą nagrodę.

A jak było na wodzie?

– Było dużo wiatru, był szkwalisty, więc dosyć trudne warunki, ale dla nas Polaków daje to pewną przewagę, bo takie warunki znamy dobrze – mówi Jakub Surowiec. – Zająłem dzisiaj dobre miejsce, drugie i trzecie, ale nie jestem z siebie na 100 proc. zadowolony. Mogłem popłynąć lepiej, wpakowałem się też w kłopoty podczas startu, więc w drugim wyścigu musiałam tę stratę odrabiać. W pierwszym wyścigu zmyło mnie na chwilę z łódki, na szczęście szybko udało mi się wrócić i nadrobić stratę. Oczywiście, były jakieś drobne błędy, ale z drugiej strony to dobrze, bo mam świadomość, że można popłynąć lepiej, dać z siebie więcej.

Powód do zadowolenia ma Steven Brevin z Australii, który tak komentuje dzisiejsze wyścigi: – Wiatr był trochę mocniejszy niż się spodziewaliśmy, bo w porywach nawet do 15-18 węzłów, w dodatku miejscami wpadało się w dziury bez wiatru. Ale takie warunki mieli wszyscy. Dla mnie to był dobry start, czułem, że łódka jest naprawdę szybka, byłem skoncentrowany, a mocna konkurencja w mojej grupie dopingowała mnie do większego wysiłku. W tym etapie najważniejsze jest, żeby płynąć czysto, nie przegrać wyścigu, walka o zwycięstwo przyjdzie w kolejnych wyścigach.

Po dwóch wyścigach w dniu dzisiejszym do pierwszej dziesiątki w klasyfikacji generalnej weszli (wyniki nieoficjalne):
1.Steven Brewin (Australia) – 2,0 (1,1)
2.  Darren Bundock (Australia) – 2,0 (1,1)
3. Sandro Caviezel (Szwajcaria) – 5,0 (3,2)
4. Jakub Surowiec (Polska) – 5,0 (2,3)
5. Tymoteusz Bendyk (Polska) – 8,0 (5,3)
6. Coen De Koning (Holandia) – 8,0 (4,4)
7. Dave Shaw  (Nowa Zelandia) – 10,0 (8,2)
8. Stephen Brayshaw (Australia) – 10,0 (4,6)
9. Jacek Noetzel (Polska) – 11,0 (7, 4)
10. Maciej Żarnowski (Polska) – 13,0 (5,8)

Wyniki

Jutro zmiany składu w grupach i kolejny dzień wyścigów eliminacyjnych.

Patronat honorowy nad mistrzostwami objęli marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, minister sportu i turystyki Witold Bańka, prezydent miasta Sopotu Jacek Karnowski, Urząd Morski, Polski Związek Żeglarski oraz Pomorski Związek Żeglarski.

Patronat medialny: Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl, Żagle, W Ślizgu i Żeglarski.info

Strona regat

PODZIEL SIĘ OPINIĄ