< Powrót
8
września 2017
Tekst:
Adrian Kilan
Zdjęcie:
mat. prasowe

Polska Ekstraklasa Żeglarska 2017 finiszuje w Szczecinie

Już w najbliższy weekend ( 9-10 września) odbędą się ostatnie regaty cyklu, a tym samym dowiemy się kto zdobędzie tytuł klubowego mistrza Polski. Czy żeglarze z Kamienia Pomorskiego utrzymają prowadzenie, czy może pokona ich tracąca tylko dwa punkty załoga z Iławy? Być może rywalizacja przyniesie jeszcze inne wyniki…

Organizatorzy regat od maja zapewnili sportowe emocje zainteresowanym  klubom, organizując regaty w Sopocie, Świnoujściu i Gdyni. Teraz przyszedł czas na Szczecin. Ostatnią odsłonę wydarzenia po ostrej i wyrównanej walce z ekipą z Kamienia Pomorskiego wygrali żeglarze z Yacht Club Sopot, co daje im aktualnie trzecią pozycję w rankingu. W klasyfikacji prowadzi Jacht Klub Kamień Pomorski, który tym razem wystartuje bez Patryka Zbroi, który pływa w tym czasie we Włoszech, załogę poprowadzi Damian Jaskólski.

– Nie można ulegać presji – wyjaśnia sternik JKKP. – Znam swoich załogantów, bo w ubiegłym sezonie mieliśmy już okazję pływać sporo razem. To zgrana ekipa, ale ja też czuję się jej częścią. Jutro zrobimy sobie kilka dodatkowych treningów, ale nastawienie jest bardzo pozytywne .

Brak sternika, który na co dzień pływa z załogą JKKP może być znakomitą szansą dla załogi Rafała Sawickiego, który ma tylko cztery punkty mniej w tegorocznej klasyfikacji Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej.

– Oczywiście, że jedziemy po zwycięstwo – mówi sternik Yacht Club Sopot. – Walka będzie ostra i do samego końca. Tak samo byłoby w przypadku, gdyby płynął Patryk.

Ostatnia już, tegoroczna edycja regat odbędzie się w Szczecinie na Jeziorze Dąbie. To jeden z ulubionych akwenów Karola Górskiego, sternika MOS Iława.

– Lubimy tu bardzo pływać, jezioro to jest akwen, który nam najbardziej odpowiada – mówi Górski. – Jedziemy walczyć o najwyższą pozycję, zwłaszcza, że jest niedosyt po ostatnich regatach w Gdyni, gdzie przegraliśmy walkę o trzecie miejsce.

– Szczecin jest bardzo przyjazny żeglarzom – zapewnia Maciej Cylupa, organizator regat. – Lubimy tu organizować nasze wydarzenia, a żeglarze chwalą to miejsce. Oprócz Jeziora Dąbie czasem korzystamy także z rzeki Odry, gdzie w samym centrum miasta jachty pływają bardzo blisko Wałów Chrobrego i nowej mariny na Wyspie Grodzkiej. Tu na Jeziorze Dąbie mamy znakomitą marinę i Centrum Żeglarskie z całą infrastrukturą dla załóg oraz możliwości noclegowe. Szczecin to miasto dla żeglarzy .

Żeglarze będą ścigać się na sześciu jednakowych jachtach – TOM28. Start regat planowany jest w sobotę ok. godz. 10, zakończenie około 18. W niedzielę zawodnicy ponownie wyjdą na wodę około 10, a wręczenie nagród przewidziane jest na godzinę 16.

Wyścigi będzie można śledzić na żywo na www.sapsailing.com.

Lista startowa:
1. Jacht Klub Kamień Pomorski
2. MOS Iława
3. TZR Szczecin
4. Yacht Club Sopot
5. OKZ Olsztyn
6. JKM Gryf Gdynia
7. PZKS DZYGIT
8. AWF Katowice
9.  Legia Warszawa

Klasyfikacja po trzech rundach 2017:
1. Jacht Klub Kamień Pomorski – 35 pkt
2. MOS Iława – 32 pkt
3. Yacht Club Sopot – 31
4. PMT TŻR Szczecin – 24 pkt
5. OKŻ Olsztyn – 21 pkt
6. PŻKS DŻYGIT Białystok – 18 pkt
7. JKM Gryf Gdynia – 17 pkt
8. Legia Warszawa – 15 pkt
9. Yacht Club Gdańsk – 12 pkt
10.YC Sztag AWF Katowice – 12 pkt
11. Klub Port Mechelinki – 6 pkt
12. JKW Poznań – 1 pkt

Organizatorami Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej są firmy MT Partners i GSC Yachting przy współudziale Yacht Club Sopot i Towarzystwa Żeglarstwa Regatowego Szczecin oraz przy wsparciu Polskiego Związku Żeglarskiego.

Strona regat

Fb regat

PODZIEL SIĘ OPINIĄ