< Powrót
16
października 2017
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Jarosław Gaszyński/fotojaga.info

Polska wygrywa z Niemcami!

W pierwszym historycznym meczu na wodzie Polska reprezentacja pokonała niemiecką 3-0. Regaty rozegrano na Odrze przy Marinie North East, a ścigano się w trzech dyscyplinach żeglarskich: flotowej, zespołowej i meczowej.

W piątek trójbój regatowy rozpoczęto wyścigami flotowymi. Po trzy załogi z Polski i Niemiec rywalizowały na krótkiej trasie ustawionej wzdłuż brzegów Wyspy Grodzkiej i Wałów Chrobrego. Po trzech piątkowych wyścigach na czele znajdowała się załoga Patryka Zbroi przed Jensem Hartwigiem i Szymon Jabłkowskim. W sobotę rano rozegrano kolejne trzy biegi i mimo starań załóg niemieckich, dobra współpraca miedzy polskimi żeglarzami zapewniła Patrykowi Zbroi pierwsze miejsce w tej dyscyplinie i pierwszy duży punkt dla Polski.

Kolejne były regaty zespołowe, czyli wyścigi dwa na dwa jachty. Kapitanowie drużyn przed startem musieli podać składy na wszystkie planowane siedem wyścigów. Tu walka była bardziej wyrównana, po dwóch wyścigach był remis, a po kolejnych trzech Polska prowadziła tylko jednym punktem. W decydującym wyścigu załogi Jabłkowskiego i Jączkowskiego doskonale popłynęły taktycznie i zapewniły Polsce wygraną 4-2, co wzbogaciło konto Polaków o drugi duży punkt.

Mimo pewnego już zwycięstwa Polski, rozegrano regaty meczowe (jeden na jeden), dodatkowo o Puchar Prezydenta Szczecina.

Swoje mecze pewnie wygrali  Zbroja, Hartwig i dwukrotnie Jabłkowski, a w piątym Jączkowski po zaciętej walce pokonał Ulricha Martensa i przypieczętował pewne zwycięstwo Polski w całym Meczu na Odrze 3-0.

– Spodobała nam się to nowa, nigdzie wcześniej nie pływana formuła ścigania – podsumował zmagania kapitan Polaków Patryk Zbroja. – Jest bardzo widowiskowa dla publiczności, a od zawodników wymaga doskonałej taktyki i zgrania pomiędzy zespołami. Cieszę się że wygraliśmy i mam nadzieję, że uda się takie regaty wprowadzić na stałe do kalendarza imprez.

– Dziękujemy za zaproszenie, to świetna inicjatywa i fantastyczna rywalizacja na Odrze w centrum miasta – mówił kapitan Niemców Jens Hartwig. – Na pewno przyjedziemy tu ponownie, ale w silniejszym składzie, bo macie bardzo mocne załogi, doświadczone w regatach meczowych a nasza reprezentacja składała się poza moją załoga z żeglarzy z dużych jachtów morskich, a w tych warunkach to spora różnica. Czekamy na rewanż !

Wyniki:

Wyścigi flotowe: Polska 1 – Niemcy 0
Wyścigi zespołowe: Polska 4 – Niemcy 2
Wyścigi meczowe: Polska 4 – Niemcy 1
Wynik Meczu: Polska 3 – Niemcy 0

Organizatorem wydarzenia było Centrum Żeglarskie w Szczecinie oraz MT Partners (organizator regat Polish Match Tour) i North East Marina Szczecin.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ