< Powrót
12
września 2017
Tekst:
MT Partners
Zdjęcie:
Robert Hajduk - ShutterSail.com

Polskie załogi na Mistrzostwach Świata J70 we Włoszech

Startują żeglarskie Mistrzostwa Świata w klasie J70. Do włoskiego Porto Cervo zjechali najlepsi żeglarze z całego globu – 173 załogi z 24 krajów. Polskę po raz pierwszy w historii reprezentować będą aż trzy załogi, w tym Ci z największą liczbą startów na wodzie w tym sezonie – załoga Flexistav Pawła Tarnowskiego.

Mistrzostwa Świata w klasie J70 odbędą się w dniach 12-16 września. Wcześniej trwały pomiary zgłoszonych jachtów oraz żeglarzy. Nie wszystkie jednostki przeszyły je pozytywnie, komisja dała czas załogom na naniesienie poprawek zgodnych z wytycznymi regat, ale aż siedem jachtów (pięć włoskich i po jednym z Wielkiej Brytanii i Rosji) zostało zdyskwalifikowanych za niedozwolone przeróbki. Pod ogromnym wrażeniem organizacji są reprezentanci naszego kraju.

– Prawie 200 jachtów, jeszcze nie widziałem czegoś takiego – mówi Paweł Tarnowski z FlexiStav Apotex Team. – Pomiary trwały aż dwa dni. Były wyznaczone strefy, godziny, w których mieliśmy się pojawić. Zatrudniono ogromną liczbę sędziów mierniczych. Jeszcze nie zaczęliśmy pływać, a już jesteśmy pod wrażeniem organizacji. To rekordowe regaty zarówno pod względem zgłoszonych jachtów, jak i liczby żeglarzy biorących w nich udział. Starty będą odbywać się w czterech grupach, nie da się bowiem zorganizować wyścigu tak, aby wszystkie jednostki mogły płynąć na raz. Wstępny plan jest taki, że pierwsze dwa dni pływamy w czterech grupach po około 50 jachtów. Ścigamy się maksymalną liczbę wyścigów i z każdej grupy pierwsze 25 jachtów awansuje do grupy złotej, drugie 25 do srebrnej, a następnie ścigamy już w tych grupach.

Załoga Pawła Tarnowskiego w tym roku startowała już w trzech wydarzeniach z cyklu Pucharu Włoch klasy J70. Mistrzostwa Świata to bezapelacyjnie najważniejsze i najbardziej prestiżowe wydarzenie sezonu. Walka może być ciężka nie tylko ze względu na konkurentów.

– Warunki pogodowe na pewno dadzą nam „popalić” – mówi Tomasz Bączkiewicz z załogi Flexistav Apotex Team. – Prognozy nie są optymistyczne, bo zapowiada się wręcz sztormowo. Ma wiać z prędkością nawet 90 km/h. Liczymy jednak, że wiatr osłabnie i komisja wypuści nas na wodę.

Jeżeli warunki atmosferyczne pozwolą, regaty rozpoczną się dzisiaj, 12 września i potrwają do soboty 16 września, kiedy poznamy mistrzów świata w klasie J70. Nasi reprezentanci liczą, że uda im się znaleźć w pierwszej 50-tce.

Oprócz załogi Tarnowskiego (Łukasz Kiwer, Tomasz Bączkiewicz, Piotr Kucharski), w mistrzostwach Polskę reprezentować będą także: Piotr Kędziora z Cellfast oraz Krzysztof Krempeć z Yacht Club Gdańsk.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ