< Powrót
18
sierpnia 2017
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Dariusz Olejniczak

Światowa czołówka będzie ścigać się w sopockich mistrzostwach

19 sierpnia w Sopocie rozpoczną się Mistrzostwa Świata katamaranów klasy A.  Podczas piątkowej konferencji prasowej w siedzibie UKS NAVIGO zaprezentowali się czołowi zawodnicy, którzy wystartują w tych regatach. Wśród nich nie zabrakło Jakuba Surowca, zdobywcy tytułu mistrza Polski.

Swój tytuł młody wychowanek sopockiego klubu wywalczył podczas zakończonych właśnie mistrzostw Polski. Pozostali żeglarze uczestniczący w konferencji także startowali w tych zawodach, znają więc akwen, na którym będą ścigać się od poniedziałku 21 sierpnia. Wszyscy są zgodni co do tego, że jest bardzo trudny  i nikt – nawet najlepsi zawodnicy – nie może na nim czuć się pewnie. Równocześnie zapewniają, że sopocki klub jest świetnie przygotowany, a warunki jakie organizatorzy zapewnili żeglarzom z całego świata są znakomite.

Z dziennikarzami spotkali się: Daren Bundock – dwukrotny wicemistrz olimpijski i siedmiokrotny mistrz świata w klasie Tornado, trzykrotny mistrz świata w klasie F18 i zdobywca Pucharu Ameryki w zespole Oracle, Mischa Heemskerk – mistrz świata klasy A, Paul Larsen szef i sternik projektu „Vestas Sailrocket”, czyli najszybszej łodzi żaglowej, który zdobył rekord prędkości wśród jednostek napędzanych wiatrem (121 km/h), Konstantinos Trigonis – wielokrotny mistrz świata i Europy w klasie Tornado, czterokrotny olimpijczyk w klasach 470 i Tornado.

W konferencji uczestniczył też prezydent Sopotu Jacek Karnowski oraz Jacek Noetzel – komandor UKS NAVIGO i organizator regat.
– Oczekuję, że uda mi się ukończyć zawody na jak najlepszej pozycji –  zadeklarował Daren Bundock. – To jednak nie będzie wcale łatwe, zważywszy, że w Sopocie wystartuje także wielu bardzo zdolnych młodych, polskich zawodników. To będą ciężkie zmagania.

Jego obawy podzielił Mischa Heemskerk, aktualny mistrz świata: – To rzeczywiście będzie ciężkie zadanie. Zaczniemy rywalizację w poniedziałek, stawimy czoła ciężkiemu wzywaniu. Z drugiej strony cieszę się, że tu jestem, bo bardzo dobrze oceniam pobyt w Polsce. Codziennie dzieje się coś interesującego.

Postawa Jakuba Surowca rzeczywiście może budzić respekt wśród najbardziej utytułowanych zawodników ze światowej czołówki. Młody Polak uważa, że nie ma czego się obawiać w rywalizacji z nimi, a przeciwnie – miejsce rozgrywania mistrzostw daje jemu i innym Polakom pewną przewagę.

– Pływaliśmy tu znacznie częściej, znamy warunki panujące na tym akwenie – mówi Jakub. – Teraz to ci najlepsi podglądają nas, starają się jak najwięcej od nas nauczyć. Ale zdajemy sobie sprawę z tego, że to tacy sami żeglarze jak my. Ta świadomość pozwoli nam nawiązać równorzędna walkę z najlepszymi.

O tym, że nawet najlepsi mogą być „w zasięgu ręki” polskich żeglarzy świadczy to, co powiedział w rozmowie z Żeglarski.info Paul Larsen.

– Jestem Australijczykiem, ale mieszkam w Wielkiej Brytanii – mówi najszybszy żeglarz świata. – Dlatego do Sopotu nie mam tak daleko. Jestem tu już drugi raz i muszę powiedzieć, że panuje tu fantastyczna atmosfera, no i macie znakomity klub, który udziela dużego wsparcia trenującym i startującym w zawodach żeglarzom. Mam nadzieję, że wszyscy docenią to, jak wiele pracy zostało włożone w przygotowanie tych regat. Trzeba jednak pamiętać, że żeglowanie na tych wodach jest bardzo trudne, macie dość zmienny, nieprzewidywalny wiatr. W tych warunkach ściganie się tu, nawet dla najlepszych zawodników może być kłopotliwe. Jeśli chodzi o mnie, po prostu chcę zejść z wody szczęśliwy, bo czasami zbyt mocne zaangażowanie w rywalizację jest przytłaczające. A przecież muszę pamiętać, że to jest sport, który kocham i chcę uprawiać przede wszystkim dla przyjemności.

Do regat zgłosiło się ponad 140 zawodników z całego świata. W niedzielę 20 sierpnia o godz. 18.30 w muszli koncertowej na Skwerze Kuracyjnym (przed molo) zaplanowane jest uroczyste otwarcie mistrzostw, poprzedzone paradą zawodników. Wyścigi rozgrywane będą w bezpośrednim sąsiedztwie mola w Sopocie. Podczas biegów finałowych w środę i czwartek (23 i 24 sierpnia) przebieg rywalizacji będzie komentowany na molo przez znanych dziennikarzy żeglarskich oraz transmitowany na telebimach. Ponadto na stronie internetowej będzie można śledzić wyścigi na żywo.

Organizatorem Mistrzostw Świata jest klub żeglarski UKS Navigo Sopot działający od 2003 r. pod patronatem miasta Sopot. Zawodnicy klubu zaliczają się do czołówki światowej katamaranów klasy A.

Strona regat

Profil na Facebooku

PODZIEL SIĘ OPINIĄ