< Powrót
23
listopada 2016
Tekst:
jsz
Zdjęcie:
NAC, syg. 1-S-3499
Otwarcie Oddziału Morskiego Yacht Klubu Polski w Gdyni 30 sierpnia 1930 roku. W środku komandor klubu Józef Unrug.

W Gdyni powstanie Kwatera Pamięci admirała Unruga

Prezydent miasta Gdyni ogłosił konkurs rzeźbiarsko-architektoniczny na opracowanie Kwatery Pamięci na cmentarzu Marynarki Wojennej na Oksywiu. Spocznie w niej admirał Józef Unrug z małżonką i jego podkomendni.

Podjęte w lipcu 2016 roku przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego starania o sprowadzenie do Polski prochów admirała Józefa Unruga, wieloletniego dowódcy Floty i Obrony Wybrzeża w 1939 roku, dobiegają końca. Wszystko wskazuje na to, że zgodnie z intencją rodziny, spocznie on u boku swoich podkomendnych, zamordowanych w okresie komunizmu, na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni-Oksywiu. Ceremonia odbyć się ma w 2018 roku – w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i utworzenia Marynarki Polskiej.

Przygotowania do uroczystości już rozpoczęła Gdynia, ogłaszając konkurs na stworzenie Kwatery Pamięci – miejsca pochówku dla admirała i jego małżonki oraz podkomendnych.

– Chcemy przez ten konkurs ustalić formę miejsca, w którym jesienią 2018 roku miałby spocząć admirał – mówi wiceprezydent Gdyni Marek Stępa. – Wcześniej, w 2017 roku mają tam zostać pochowane ofiary tzw. procesu komandorów z lat 50. Chcielibyśmy, żeby wtedy istniała już część Kwatery Pamięci, aby móc tam godnie złożyć ciała komandorów Stanisława Mieszkowskiego, Zbigniewa Przybyszewskiego i Jerzego Staniewicza.

Kwatera ma posiadać elementy rzeźbiarskie, wykorzystywać symbolikę patriotyczną i morską oraz tworzyć przestrzeń, w której będą się odbywały uroczystości wojskowe. Dominującym elementem projektu musi być krzyż, który ma być widoczny od strony lądu i morza.

Architekci powinni zadbać nie tylko o kształt miejsca wiecznego spoczynku oficerów Marynarki Wojennej, ale również przypomnieć o pierwszej i jedynej latarni morskiej w Gdyni, która znajdowała się na terenie obecnego cmentarza.

– Wygląd jednego z obiektów Zespołu Baterii Nadbrzeżnych i Przeciwlotniczych, który znajduje się w bardzo bliskim sąsiedztwie przyszłej Kwatery, zostanie odświeżony, przypomnimy też o istnieniu tych fortyfikacji. Plany nie obejmują wyeksponowania pozostałości grobowca gen. Gustawa Orlicz-Dreszera, które znajdują się w trochę innym miejscu, ale będziemy preferować te prace, które wykażą, że otwierają na przyszłość możliwość godnego uczczenia generała.

Termin składania wniosków upływa 30 listopada, a prac 8 lutego 2017 roku. Dokładne informacje o konkursie.

Choć admirał Józef Unrug jest najbardziej znany jako dowódca Marynarki Wojennej, był również zapalonym żeglarzem. Był pierwszym i jedynym komandorem Oddziału Morskiego Yacht Klubu Polski (obecnie YKP Gdynia) oraz współzałożycielem Oficerskiego Yacht Klubu i Jacht Klubu Morskiego „Gryf”. Kierował także od 1938 roku Delegaturą Morską Polskiego Związku Żeglarskiego.

W 2014 roku Pomorski Związek Żeglarski, Fundacja Helios i Yacht Klub Polski Gdynia zorganizowały wystawę Józef Unrug – człowiek, marynarz, żeglarz, na której przypominano postać admirała.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ