< Powrót
7
września 2017
Tekst:
Michał Pałasz, Marcin Murmyło
Zdjęcie:
Johnny Black Sailing Team

Wygrani w regatach BMW Warsaw Sailing Days 2017

W ostatni weekend sierpnia na wodach Zalewu Zegrzyńskiego oraz w gościnnej przystani „Między żaglami” w Nieporęcie odbyły się regaty będące jednocześnie finałem i największą imprezą Pucharu BMW Scandinavia Skippi 650.

Na starcie stanęło osiem klas, w tym najliczniejsza Nautica 450 oraz Scandinavia Skippi 650.

Prognozy zapowiadające słaby wiatr w sobotę i rozsądne 3 B w niedzielne przedpołudnie, nie oddawały prawdziwego przekroju żeglarskich warunków, z jakimi musieli zmierzyć się zawodnicy.

Kręcący i słabnący momentami niemal do zera wiatr w sobotnich (26 sierpnia) dwóch wyścigach był trudnym sprawdzianem dla strategicznych założeń zawodników, sprzyjając wielu zmianom na prowadzeniu, z zaskakującymi rozstrzygnięciami.

Niedziela (27 sierpnia) zafundowała zawodnikom wiatr wzmagający się aż do 20 węzłów, mocno oscylujący wokół podstawowego kierunku, przelotną ulewę i perspektywę nadchodzącej burzy, która jednak ominęła regatowy akwen.

Ostra walka o miejsce przy statku komisji jasno wskazywała korzystną, wg oceny zawodników, stronę linii startu.

Po spektakularnych ślizgach na kursach genakerowych, kilku niekontrolowanych wyostrzeniach do wiatru i ciężkiej pracy na balaście w kursach na wiatr, załogi zakończyły regaty, ostatecznie w klasie Scandinavia Skippi 650 oddając palmę pierwszeństwa Michałowi Kaczmarkowi, Wiktorowi Mielcarkowi i Wojciechowi Marciniakowi na „Arfido”. Drugie miejsce zajęli Dominik Ostrowski, Łukasz Jazgarski i Dawid Lukić na „Merlin.pl”, a trzecim stopniem zadowolić musieli się Radek Żurek, Sławomir Jakubowski i Urban Górski na „Johnny Black”.

Miejsca na podium w pozostałych klasach zajęli:

Nautica 450:
1. Paweł Nawrocki, Piotr Dzierżewicz, „Sailing Machine”
2. Łukasz Maksymowicz, Artur Grybowski, „Podfruwajka”
3. Anna Jabłońska, Michał Korneszczuk, „HRM Racing Team”

Tango:
1. Jacek Paluszkiewicz, „Rozwiany Dym”
2. Mariusz Sterniczki, „Nieuchwytny Cel”
3. Grzegorz Guzowski, „Uśpiony Grom”

Korsarz:
1. Marcin Wieremiejczuk, „Tuna2”
2. Radosław Osuch, „Quiyanca”
3. Adam Hajduczenia, „Infinity”

T1: 
1. Andrzej Wyszyński, „Habibi”

T2:
1. Maciej Malinowski, „WIR”
2. Bartosz Hajdarowicz, „60-tka”
3. Jacek Kotkiewicz, Focus 680

Wyniki

Regaty po raz pierwszy w tym roku transmitowane były na żywo, zarówno na ustawiony na brzegu telebim, jak i w internecie na stronie wydarzenia, włącznie ze spektakularnymi ujęciami z drona śledzącego starty stawki.

Organizatorzy – Johnny Black Sailing Team i Między Żaglami – nie po raz pierwszy stanęli na wysokości zadania, zapewniając znakomite emocje na wodzie, jak również interesujące wydarzenie na lądzie, tak dla zawodników, jak i szerokiego grona obserwatorów.

Komisja sędziowska, z sędzią głównym Karolem Pajką, wyjątkowo sprawnie realizowała procedury startowe.

Patronat medialny zapewniały Business Traveller, W Ślizgu i Żeglarski.info, a patronem honorowym regat było Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Gmina Nieporęt.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ