< Powrót
2
czerwca 2017
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
mat. prasowe

Yacht Club Sopot w ME ORC 2017 na TP52

24-29 lipca na wodach Zatoki Gdańskiej pojawią się jachty z całej Europy, żeby walczyć o tytuł mistrza Europy ORC. Wśród nich znajdzie się załoga Yacht Club Sopot, którą ponownie poprowadzi Mateusz Kusznierewicz. Klub wystawi do regat wyjątkową jednostkę klasy TP52.

Mistrzostwa Europy poprzedzone są mistrzostwami Polski, które załoga traktuje jako trening i przygotowanie do głównych regat. Sternikiem w MP będzie Rafał Sawicki – były kadrowicz oraz trener kadry olimpijskiej klasy 470, a w ME Mateusz Kusznierewicz – mistrz olimpijski, jeden z najlepszych polskich żeglarzy regatowych. Załogę uzupełnią doświadczeni żeglarze z Pawłem Górskim i Adamem Skomskim na czele.

Załoga Yacht Club Sopot wystartuje na jachcie TP52 o nazwie „Wet Job”, który ma już na koncie mistrzowski tytuł z ME ORC z roku 2013, kiedy żeglował pod nazwą „Aniene”.

– Jestem niesamowicie podekscytowany możliwością żeglugi na jachcie klasy TP52 – mówi Rafał Sawicki. To jedna z najbardziej zaawansowanych technologicznie jednostek regatowych, które do tej pory mogłem śledzić jedynie na filmach. Na mistrzostwach Polski będę miał przyjemność poprowadzić załogę Yacht Club Sopot i cały jacht, a na mistrzostwach Europy postaram się wspomóc Mateusza, abyśmy wspólnie jako polska załoga, mogli powalczyć o jak najlepszy wynik.

– Kluczowe jest tu niezwykle precyzyjne prowadzenie, opanowanie manewrów na trasie regat, bardzo dokładny podział 15-osobowej załogi na departamenty oraz szlifowany przez dwa miesiące playbook, czyli szczegółowa instrukcja działania przy poszczególnych sytuacjach, w których przyjdzie się zmierzyć podczas startu w regatach – podkreśla Paweł Górski z Yacht Club Sopot.

Dr Irena Eris European Championship ORC Gdańsk 2017 to regaty, jakich w Polsce jeszcze nie było. Od 21 do 23 lipca w Gdańsku odbędą się Otwarte Mistrzostwa Polski ORC, a od 24 do 29 lipca gdańska marina stanie się na blisko tydzień domem dla około 100 morskich jachtów i 800 zawodników. Dzięki formule przelicznikowej rywalizować ze sobą będą jednostki o różnej wielkości. Jachty zostaną podzielone na trzy grupy, według specjalnego współczynnika wyrównawczego CDL. Emocje dla miłośników sportów wodnych są gwarantowane, a dla załogi Yacht Club Sopot to kolejne regaty, które wiążą się nie tylko z wielką przyjemnością i ogromną dawką żeglarstwa sportowego, ale przede wszystkim dają wyjątkową możliwość kontaktu z jachtami, których ciężko szukać w polskich marinach.

– Plan jest taki, w lipcu wystartuję w Mistrzostwach Polski ORC w międzynarodowym projekcie, a następnie przesiadam się na jacht klasy TP52, żeby wziąć udział w mistrzostwach Europy właśnie z załogą Yacht Club Sopot – podsumowuje Mateusz Kusznierewicz. – Startujemy pod polską banderą, a ja po raz kolejny popłynę w roli sternika z czego bardzo się cieszę.

Na pokładzie jachtu TP52 są jeszcze dwa wolne miejsca – szczegóły na www.yachtclubsopot.com. Codzienne wideorelacje ze startu załogi YCS będzie można znaleźć na klubowej stronie na Facebooku.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ