< Powrót
6
września 2017
Tekst:
Rafał Klepacz
Zdjęcie:
CWM ZHP

„Zawisza Czarny” nie skończył jeszcze wakacji

W najbliższą sobotę, 9 września żaglowiec wraca ze Sztokholmu do Gdyni. Będzie go można przywitać o godzinie 8 przy Nabrzeżu Prezydenta w Basenie Prezydenta w Porcie Gdynia. Tego samego dnia wyrusza dalej – w OnkoRejs do Karlskrnony.

Tegoroczne wakacje były pracowite dla „Zawiszy Czarnego”. Wziął udział w The Tall Ship Races z finałem w Szczecinie, odbył wiele rejsów po Morzu Bałtyckim, szkoląc dorosłych i młodzież, a w końcu sierpnia wypłynął z harcerzami z chorągwi stołecznej ZHP do Sztokholmu. W drogę powrotną zaokrętowali się pracownicy Uniwersytetu Jana Kazimierza z Kielc i w sobotę, 9 września przypłyną do Gdyni.

Tego samego dnia rozpocznie się kolejna wyprawa – OnkoRejs dla osób, które przeszły chorobę onkologiczną. Jego celem jest pokazanie, że z raka można wyjść i wieść po chorobie normalne życie, również żeglując. Ważnym przesłaniem OnkoRejsu jest propagowanie badań profilaktycznych. Wczesne wykrycie nowotworu radykalnie zwiększa szanse wyleczenia.

Powitanie wracającego ze Sztokholmu żaglowca odbędzie się w sobotę, 9 września, o godz. 8,  przy Nabrzeżu Prezydenta w Basenie Prezydenta w Porcie Gdynia. Pożegnanie OnkoRejsu planowane jest na godzinę 18, również w Basenie Prezydenta.

OnkoRejs popłynie do Karlskrnony. Załoga wróci do Gdyni 16 września i dopiero wtedy „Zawisza” spędzi z macierzystym porcie kilka dni.

I wówczas przez kilka dni (18 – 22 września) „Zawisza” będzie „pracował” na miejscu, biorąc udział w akcji „Pomorze na Morze” organizowanej przez Pomorski Związek Żeglarski.  Codziennie odbywał będzie kilka krótkich rejsów z młodzieżą szkolną po Zatoce Gdańskiej. Będzie okazja  do codziennego oglądania manewrowania żaglowca w porcie.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ