< Powrót
7
czerwca 2017
Tekst:
Aleksandra Golecka
Zdjęcie:
CWM ZHP

„Zawisza Czarny” znowu w Gdyni!

Po półtoramiesięcznym rejsie „Zawisza Czarny” wraca do portu macierzystego. Powitanie żaglowca odbędzie się 10 czerwca godzinie 8, przy Nabrzeżu Prezydenta w Porcie Gdynia.

„Zawisza Czarny” to największy na świecie harcerski żaglowiec szkolny. Od ponad 55 lat na szkoli młodzież oraz dorosłych żeglarzy w żeglarskim fachu. Jest, obok „Generała Zaruskiego”, jednym z najdłużej pływających pod polską banderą żaglowców.

10 czerwca wróci do Gdyni po półtoramiesięcznym rejsie. Wypłynął z Gdyni do Świnoujścia 23 kwietnia, z młodzieżą z Zespołu Szkół w Dziekanowie Leśnym. Później eksplorował Morze Bałtyckie w rejsach ze Świnoujścia do Helsingoru, Kopenhagi, Sasnitz, Ronne, Ystad. Załogę stanowili głównie żeglarze odbywający rejsy stażowo-szkoleniowe po Bałtyku, członkowie klubów żeglarskich i młodzież.

Do Gdyni wyruszył ze Świnoujścia 3 czerwca, z załogą złożoną z żeglarzy z sekcji żeglarskiej klubu sportowego Górnik Boguszyce. Do portu macierzystego wpłynie pod komendą kpt. Wojciecha Zientary.

W Gdyni „Zawisza” postoi do końca czerwca. Będzie go można obejrzeć 10 czerwca, podczas treningu na żaglowcu, ale także 23 czerwca, podczas kolejnego „Dnia z Zawiszą”, poświęconego szantom i pieśniom pracy, który będzie prowadził Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny. Z kolei 24 i 25 czerwca każdy chętny będzie mógł wziąć udział w dwugodzinnych rejsach po Zatoce Gdańskiej. W ich trakcie przeprowadzone zostanie szkolenie żeglarskie w pigułce, aby każdy mógł sprawdzić, co to znaczy być członkiem załogi legendarnego żaglowca.

W czasie wakacji „Zawisza” odwiedzi Helsinki, Sztokholm, Turku, Kotkę, Kłajpedę, Liepaję, Szczecin, Kopenhagę, Karlskronę, duńską wyspę Bornholm, Visby i Kalmar. Weźmie udział w Zlocie Żaglowców The Tall Ship Race. Załogę, jak zwykle, będą stanowili żeglarze doskonalący swoje umiejętności żeglarskie. Swoje rejsy odbędą: Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny, Kongregacja Krzewienia Kultury Picia Rumu, harcerze z Kanady oraz Irlandii, z Chorągwi Wielkopolskiej ZHP oraz uczestnicy rejsów otwartych: IV Rejsu Wikingów dla młodzieży oraz rejsu Cztery Wyspy Bałtyku dla dorosłych.

„Zawisza Czarny” sezon żeglarski kończy na początku stycznia, po rejsie z Betlejemskim Światłem Pokoju, w czasie którego harcerze zawożą ogień z Betlejem do skautów Szwecji, Danii i Łotwy.

Więcej na stronie armatora – Centrum Wychowania Morskiego ZHP

PODZIEL SIĘ OPINIĄ