< Powrót
17
października 2017
Tekst:
jsz
Zdjęcie:
Fb/Dział Edukacji NMM

Żeglowanie po muzeum

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku od lat prowadzi zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Sprawdzamy, co na ten rok szkolny muzealnicy zaproponowali młodym fanom żeglarstwa.

Edukacja jest równie ważną częścią działalności muzeów, co gromadzenie zbiorów czy organizacja wystaw. Do lamusa odeszły już filcowe kapcie, powstały za to przestrzenie przyjazne najmłodszym. Nie inaczej jest w Narodowym Muzeum Morskim, które prowadzi zajęcia, także z żeglarstwa, dla wszystkich grup wiekowych.

– Cieszymy się,  że z roku na rok zajęcia w muzeum – lekcje muzealne, warsztaty, Programy dla Rodzin i weekendowe plenery malarskie dla seniorów  – cieszą się coraz większą popularnością – mówi Aleksandra Pielechaty z Narodowego Muzeum Morskiego. – To, że dla każdej grupy wiekowej możemy zaproponować w NMM coś innego, jest naszym dużym sukcesem. Co roku zapraszamy gości – i najmłodszych, i najstarszych – na warsztaty z różnych dziedzin powiązanych tematycznie z morzem: konserwatorskie, z fizyki, chemii i geografii. Rozwijamy talenty plastyczne, rozmawiamy o morskiej historii regionu. Wiemy, że udział w takich lekcjach zostawia w naszych gościach określony ślad emocjonalny, miłe wspomnienia i – co ważne – chęć powrotu do Muzeum.

Przedszkolaki (3-5 lat) w Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku w ramach lekcji „Marynarzu, na statek!” mogą poznać życie na statku, przebrać się za marynarzy i wejść na pokład żaglowca, a nawet załadować go towarami. Z kolei w Muzeum Wisły w Tczewie na zajęciach „Wiatr w żagle!” dzieci dowiadują się podstawowych informacji o jachtach, linach i sztormach.

Dla uczniów zerówek Narodowe Muzeum Morskie przygotowało lekcję „Dookoła świata”, która jest przeprowadzana na najsłynniejszym polskim statku-muzeum, czyli „Darze Pomorza”. Podczas zajęć dzieci mogą się dowiedzieć, jak wyglądało życie na fregacie i czego bano się przy Przylądku Horn.

Uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych mogą wybrać się dookoła świata na „Darze Pomorza”, a ponadto czeka ich lekcja „Wilkiem morskim być” w Muzeum Wisły, która poświęcona jest obyczajom żeglarskim. Więcej o życiu na statkach i okrętach w dawnych wiekach dzieci dowiedzą się z zajęć „Życie codzienne na statku i okręcie” w Spichlerzach na Ołowiance w Gdańsku.

Starsi uczniowie szkół podstawowych (klasy 4-6) i licealiści oprócz życia codziennego na statku, mają okazję zobaczyć także wojskową stronę żeglarskiego rzemiosła. W Spichlerzach na Ołowiance podczas lekcji „Bitwa pod Oliwą” młodzież będzie mogła poznać kulisy i przebieg starcia, a na zajęciach „Piraci i Sąd Ostateczny” dowiedzieć się, jak Paweł Beneke zdobył najsłynniejszy gdański obraz.

W ofercie jest również gra muzealna „Żeglarskie ABC” na „Darze Pomorza”, której uczestnicy szukają odpowiedzi na pytania dotyczące życia na tym statku. Gimnazjaliści i uczniowie klasy 7 mogą dodatkowo zapisać się do „Szkoły nawigatorów” – godzinnych zajęć w Ośrodku Kultury Morskiej, na których nauczą się m.in. znaków kartograficznych i wyznaczania współrzędnych geograficznych.

Pełna oferta dostępna jest na stronie muzeum.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ