< Powrót
17
maja 2024
Tekst:
Tomasz Falba
Zdjęcie:
Wikipedia
Hiszpański żaglowiec „Juan Sebastián de Elcano” - jedna z jednostek opisanych w książce.

O żaglowcach (prawie) wszystko

Książka „Żaglowce świata” zachwyci każdego. Poczatkujący miłośnicy żaglowców znajdą w niej wiedzę potrzebną, aby rozbudzić w sobie pasję do tych wielkich jednostek, bardziej zaawansowani – pięknie wydany album.

Zacznijmy od wiedzy. Książka napisana przez uznanych specjalistów (m.in. Małgorzatę Czarnomską) zawiera informacje dotyczące historii żaglowców (także polskich), opisuje, jak wyglądało i wygląda życie codzienne na tego typu jednostkach i jak były budowane. Znalazło się w niej również miejsce na charakterystyki 70, w przeważającej większości współczesnych, żaglowców (według stanu na 2014 r.).

Jeśli opis dziejów żaglowców uznać można na mocną stronę tej książki to jeszcze bardziej jest nią na pewno strona wizualna. „Żaglowce świata” to bowiem album w prawdziwym tego słowa znaczeniu: pokaźnych rozmiarów, z dosłownie setkami rożnego rodzaju ilustracji: zdjęciami, rysunkami czy reprodukcjami obrazów. Publikację z przyjemnością bierze się do rąk. Można ją godzinami przeglądać.

„Żaglowce świata” polecamy uwadze wszystkich pasjonatów dziejów żeglugi. Nie tylko do lektury czy przeglądania, bo album ten, bez dwóch zdań, może także stanowić znakomity prezent, dla tych których chcieliby oni zarazić miłością do wielkich żagli.

„Żaglowce świata”, Norbert Haładaj, Ryszard Jędrusik, Małgorzata Czarnomska, Wydawnictwo SBM, str. 384 (www.wydawnictwosbm.pl), współpraca barterowa

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0