< Powrót
7
marca 2023
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
Kronika jachtu "Alf"
Jacht "Alf"
jacht "Alf" i jego załoga w 1979 roku.

10 polskich jachtów, o których nie można zapomnieć

Pływały po morzach i oceanach, a polscy żeglarze realizowali na nich swoje marzenia i odnosili sukcesy. Przypominamy 10 polskich jachtów, które zapisały się w historii naszego żeglarstwa.

W portalu Żeglarski.info kontynuujemy cykl o wyjątkowych polskich jachtach. W zeszłym tygodniu przedstawiliśmy  10 zasłużonych jednostek. Czas na kolejne.

 

“Maria”

Jacht zbudowano w 1971 roku, a jego pierwszym właścicielem był Jerzy Mańkowski. Po dwóch latach sprzedał go Ludomirowi Mączce. „Maria” dwukrotnie opłynęła świat, najpierw w latach 1973-84, a potem w latach 1999-2003.

(Nie)zapomniane jachty: „Maria”

 

“Strażnik Poranka”

To jacht który nierozerwalnie wiąże się z nazwiskiem gen. Ryszarda Kuklińskiego. Powstał w 1965 roku na potrzeby żeglarskiej sekcji Legii Warszawa. W 1980 roku wykupił go Kukliński. „Strażnik Poranka” pływał po morzu śródziemnym i Adriatyku. Teraz opiekuje się nim Fundacja Jack Strong i jacht czeka na generalny remont.

(Nie)zapomniane jachty: „Strażnik Poranka”

 

“Freya”

Ten jacht powstał w Stoczni Gdańskiej na potrzeby polarnej wyprawy Dariusz Boguckiego w 1969 roku. Przez długie lata służył rejsom rekreacyjnym, szkolnym i stażowym.

(Nie)zapomniane jachty: „Freya”

 

“Alf”

To także jacht zbudowany w 1969 roku. Przez lata realizował szkolna misję, pływając między innymi z młodymi sopocianami. Jego nazwa ma upamiętniać Alfa Liczmańskiego, polskiego działacza harcerskiego w Wolnym Mieście Gdańsku. Obecnie pływa z młodzieżą w barwach Sopotu.

(Nie)zapomniane jachty: „Alf”

 

“Dar Opola”

Ten jacht zbudowano już w 1958 roku a powstał w Gdańsku na bazie planów przedwojennego keczu „Peter von Danzig”. Dziś pływa pod duńską banderą pod nazwa „Tara”.

(Nie)zapomniane jachty: „Dar Opola”

 

“Mazurek”

„Mazurek” to jacht, na którym kpt. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz samotnie opłynęła świat, jako pierwsza kobieta. Po latach posuchy ten słynny jacht od 2010 roku pływa i z powodzeniem startuje w regatach. Jest teraz własnością Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

(Nie)zapomniane jachty: „Mazurek”

 

“Polonez”

To jacht zbudowany w 1971 roku, który cały czas jest nierozerwalnie związany z nazwiskiem kpt. Krzysztofa Baranowskiego. To na nim Baranowski w 1973 roku jako pierwszy polski samotnik opłynął Horn, a jako drugi Polak opłynął świat.

(Nie)zapomniane jachty: „Polonez”

 

“Copernicus”

Zbudowany w gdańskiej Stoczni Jachtowej Stogi z myślą o starcie w regatach okołoziemskich Whitebraed Round The World 1973. Jego konstruktorami byli Edmund Rejewski i Wacław Liskiewicz. Jacht w regatach dookoła świata zajął 11. miejsce, a w skład załogi weszli: kpt. Zygfryd Perlicki, Zbigniew Puchalski, Bogdan Bogdziński, Ryszard Mackiewicz i Bronisław Tarnacki. Jacht wciąż służy Yacht Klubowi Stal w Gdyni.

50 lat pomorskiego żeglarstwa: „Copernicus” w Whitbread Round The World Race

 

„Pogoria”

To żaglowiec szkolny, który od ponad 40 lat wychowuje morsko polską młodzież. Od ponad roku pływa pod flagą Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

STS „Pogoria” zaprasza na pokład!

 

Jeszcze więcej słynnych polskich jachtów

Słynne polskie jachty

Jeszcze więcej słynnych polskich jachtów

Co myślisz o tym artykule?
+1
8
+1
0
+1
4
+1
2
+1
0
+1
0
+1
1