
18 milionów złotych na mariny dla pomorskich żeglarzy
Budowa i rozbudowa przystani jachtowych oraz unowocześnienie ich zaplecza – na realizację takich projektów przeznaczonych zostanie 18 milionów złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego.
Umowy z samorządowymi partnerami podpisali w poniedziałek 11 grudnia marszałkowie województwa pomorskiego. Całe dofinansowanie z programu wynosi 133 miliony złotych, które wydane zostaną również na infrastrukturę rowerową, zwłaszcza pomorski odcinek międzynarodowej drogi rowerowej R-10, oraz budowę przystani kajakowych. Z programu dofinansowanych będzie siedem projektów żeglarskich.
– Umożliwią one rozszerzenie oferty żeglarskiej o kolejne miejsca cumownicze i znacznie poprawią poziom oferowanych usług – mówi Krzysztof Czopek, dyrektor Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Polscy żeglarze oczekują europejskich standardów w portach jachtowych i przystaniach wodnych Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej. Nowością na rzece Wiśle będzie obiekt dla żeglarzy w Korzeniewie, który zapewni bazę żeglarską wodniakom i pozwoli na wykorzystanie jej walorów przyrodniczo-kulturowych.
Ponadto w Wiślince w gminie Pruszcz Gdański powstanie nowy pomost na 32 jednostki i kanał dopływowy oraz oczyszczony zostanie akwen stanicy. W Rewie przedłużony będzie o około 30 miejsc cumowniczych pomost oraz powstanie bosmanat (pisaliśmy o tym w tekście Żeglarze podbiją Kosakowo).
Również w Jastarni przystań jachtowa zostanie powiększona, dzięki czemu zmieszczą się tam nawet 92 jednostki, a dodatkowo zaplanowano rozbudowę zaplecza sanitarnego. W Błotniku w gminie Cedry Wielkie przedłużone będą trzy pomosty, dzięki czemu liczba miejsc cumowniczych wzrośnie o 48, a dodatkowo uporządkowany zostanie teren wokół mariny. Z kolei w Nowym Dworze Gdańskim powstanie marina oraz przebudowane zostaną mosty w Żelichowie, Tujsku i Rybinie. Listę zamyka budowa pomostu i zaplecza sanitarnego w Sopocie.
Łączna wartość projektów to ponad 24 miliony złotych. Nowe obiekty powinny zostać udostępnione w 2019 roku. Jest również szansa, że w przyszłych latach dofinansowane zostaną kolejne projekty.
– Projekty odrzucone w trakcie oceny będą miały kolejną szansę po uzupełnieniu braków, bądź korekcie przyjętych rozwiązań i przystąpieniu do kolejnych naborów wniosków w ramach konkursów zaplanowanych w 2018 roku – tłumaczy Krzysztof Czopek. – Do kolejnych naborów wniosków będą miały szanse zostać zakwalifikowane projekty, które nie były gotowe do udziału w pierwszym konkursie, a są daleko zaawansowane w przygotowaniach do realizacji inwestycji. Warto dodać, że główną przeszkodą w zmieszczeniu się w pierwszym terminie naboru były przedłużające się tzw. uzgodnienia środowiskowe.
Szczegółowe informacje o projektach