< Powrót
28
września 2023
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Polska bandera na ORP "Kormoran".

Bandery, flagi i kody morskie – co warto o nich wiedzieć

No właśnie. Jak to jest z tymi banderami, flagami i kodami morskimi? Przypominamy to co do tej pory na ten temat napisaliśmy. 

Polscy żeglarze wykorzystują nie tylko biało-czerwoną banderę – istnieją również jej warianty służące Polskiemu Związkowi Żeglarskiemu, Yacht Klubowi Polski i Jacht Klubowi Marynarki Wojennej Kotwica.

Bandery PZŻ i klubowe – kto i kiedy może je podnosić?

Może się wydawać, że to tylko flagi służące do identyfikacji przynależności jednostek wodnych. W rzeczywistości bandery od wieków pełnią bardzo ważną rolę. Oto ich historia, rodzaje, wygląd i ceremoniał podnoszenia.

Bandery – jak się dzielą, skąd pochodzą, jak wyglądają?

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, święto ustanowione w 2004 r. Jednym z elementów obchodów jest wywieszanie biało-czerwonej na gmachach państwowych, budynkach użyteczności publicznej i prywatnych. A co z polską banderą na okrętach Marynarki Wojennej, statkach handlowych i jachtach?

Pamiętajmy! 2 maja – dzień flagi i… bandery

Ciekawe są dzieje flagi Finlandii, którą stanowi niebieski krzyż na białym polu. Godna symbolika prezentująca to, czego Finom nigdy nie brakowało – kolor niebieski oznacza niezliczone jeziora, a biały symbolizuje oczywiście śnieg. Ale zanim te dwa kolory połączono w najważniejszy narodowy symbol, flaga pokrytego lasami kraju była zupełnie inna.

Słyszeliście o… żeglarskich korzeniach flagi Finlandii?

Dla laików to tylko kolorowe chorągiewki powiewające na jachtach, ale dla żeglarzy to ważny system przekazywania informacji. Międzynarodowy Kod Sygnałowy to jednak znacznie więcej niż tylko flagi.

Czym jest i do czego służy Międzynarodowy Kod Sygnałowy?

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
3