
Bardzo żeglarskie Święto Morza w Gdyni
Żeglarska Parada Świętojańska, Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie i odsłonięcie tablicy Włodzimierza Głowackiego w Alei Żeglarstwa Polskiego – to tylko część atrakcji zaplanowanych na Święto Morza w Gdyni, które odbędzie się w dniach 21-30 czerwca.
W 2013 roku w Gdyni z inicjatywy m.in. Urzędu Miasta Gdyni, Marynarki Wojennej RP, Ligi Morskiej i Rzecznej, Krajowej Izby Gospodarki Morskiej, Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Urzędu Morskiego w Gdyni, Fundacji Aktywnie i Zdrowo oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego doszło do reaktywacji Święta Morza w Gdyni. Wydarzenie – nawiązujące do historycznej imprezy organizowanej w latach 1932-1939 – szybko zaskarbiło sobie sympatię turystów i mieszkańców. Co roku odbywa się też dużo żeglarskich atrakcji. Nie inaczej będzie w 12. edycji, która rozpocznie się już w piątek 21 czerwca.
V Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie
W dniach 20-23 czerwca odbędzie się już piąta edycja Światowych Polonijnych Mistrzostw Żeglarskich im. inż. Tadeusza Wendy, które są inicjatywą Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego oraz Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni. W tym roku liczba zgłoszeń jest rekordowa, a w zawodach zmierzą się polonijne załogi z Austrii, Białorusi, Bułgarii, Czech, Francji, Hiszpanii, Islandii, Litwy, Luksemburga, Niemiec, Republiki Południowej Afryki, Szwajcarii, Szwecji i Stanów Zjednoczonych. Żeglarze rywalizować będą na jachtach 2020, a bazą regat będzie tradycyjnie Marina Yacht Park w Gdyni.
VIII Żeglarska Parada Świętojańska
W sobotę 22 czerwca około godziny 14 na wysokości mola w Gdańsku Brzeźnie rozpocznie się kolejna edycja Żeglarskiej Parady Świętojańskiej, organizowanej przez Pomorski Związek Żeglarski. Impreza, która organizowana jest od 2017 roku, za każdym razem gromadzi dziesiątki jachtów i setki żeglarzy. W tym roku będzie podobnie – już teraz do parady zgłosiło się ponad 30 jednostek, w tym m.in. żaglowce STS „Pogoria” i „Generał Zaruski”, jacht „Copernicus”, który brał udział w wokółziemskich regatach Whitbread Round the World 1973-1974 oraz regatowy „Hadar”.
Formowanie parady rozpocznie się około 13, a godzinę później jachty i żaglowce ruszą w stronę Gdyni. Będzie ją można obserwować m.in. z mol z Brzeźnie, Sopocie i Orłowie oraz z trójmiejskich plaż. Do mety w Gdyni jednostki będą docierać około godziny 17.30-18.
W tym roku parada będzie miała wymiar szczególny – wszystko dlatego, że dokładnie 50 lat temu, w lipcu 1974 roku, w Gdyni odbyła się Operacja Żagiel, czyli jeden z etapów regat The Tall Ships Races. Kulminacyjnym punktem historycznej imprezy była Wielka Parada Morska na Zatoce Gdańskiej, w której wzięło udział około 600 różnych jednostek.
Procesja Eucharystyczna na Morzu
W sobotę 22 czerwca wodami Zatoki Gdańskiej przypłynie Procesja Eucharystyczna na Morzu, organizowana przez Parafię Rzymskokatolicką Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gdyni i Marynarkę Wojenną, nawiązujące do historycznej procesji sprzed 85 lat.
Uroczystości – którym przewodzić będzie abp. Tadeusz Wojda, metropolita gdański – rozpoczną się o godzinie 11 od Mszy św. za Ojczyznę i Miasto w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego (ul. Armii Krajowej 26 – duży kościół). Następnie uformuje się procesja eucharystyczna, która przejdzie ul. Świętojańską i skwerem Kościuszki na Nabrzeże Pomorskie. Stamtąd celebransi oraz wierni wypłyną na Zatokę Gdańską. Zakończenie uroczystości planowane jest około godziny 16.

Puchary Marynarki Wojennej w 2023 roku zgromadziły 16 załóg.
Fot. Katarzyna Burczyk
Puchary Marynarki Wojennej
Tradycyjnie podczas Święto Morza regaty zorganizuje Jacht Klub Marynarki Wojennej Kotwica ze wsparciem Pomorskiego Związku Żeglarskiego i Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej. Podczas trzydniowych Pucharów Marynarki Wojennej, które rozpoczną się w piątek 21 czerwca, przeprowadzone zostaną trzy wyścigi – dwa up & down i jeden zatokowy. Zmagania zostaną przeprowadzone w klasach ORC i KWR oraz w grupie Open.
Puchary Marynarki Wojennej zakończą się w niedzielę 23 czerwca o godzinie 15 w siedzibie JKMW Kotwica. Uroczystość połączona zostanie z podsumowaniem Biegu Kaprów.
Spacer śladami Juliana Rummla
Święto Morza jest też świetną okazją do przypomnienia Juliana Rummla – współzałożyciela Yacht Klubu Polski i Jacht Klubu Morskiego Gryf oraz wielkiego orędownika rozwoju Polski Morskiej, którego 70 rocznica śmierci przypada w tym roku. Spacer jego śladami organizuje w sobotę 22 czerwca Muzeum Miasta Gdyni i Rada Dzielnicy Kamienna Góra. Start o godzinie 11 pod siedzibą Kaszubskiego Forum Kultury przy alei Piłsudskiego 18.
Pogozeum
Pogozeum, czyli wystawa pamiątek z żaglowca „Pogoria”, stanie w Marinie Yacht Park w niedzielę 23 czerwca w godzinach 11-13. Przygotował ją Damian Fudała, który od 2012 roku pływa na „Pogorii” i zbiera związane z nią eksponaty.
Odsłonięcie rzeźby psa Baltica
W poniedziałek 24 czerwca o godzinie 12 w Marinie Yacht Park odsłonięta zostanie rzeźba Honorowego Psiego Obywatela Gdyni, czyli Baltica. Został on znaleziony 25 stycznia 2010 roku przez załogę statku badawczego Morskiego Instytutu Rybackiego „Baltica”, kiedy dryfował przemarznięty na krze. Marynarze pieska uratowali i wciągnęli na listę załogi, a jego historia obiegła cały świat. Wprawdzie Baltic odszedł na wieczną wachtę 28 października 2017 roku, ale gdynianie o nim nie zapomnieli. Stąd inicjatywa Joanny Grajter, żeby uhonorować go rzeźbą.
Odsłonięcie tablicy w Alei Żeglarstwa Polskiego
Tradycyjnie z inicjatywy Pomorskiego Związku Żeglarskiego podczas Święta Morza w Alei Żeglarstwa Polskiego, usytuowanej na południowym falochronie basenu żeglarskiego, upamiętniani są zasłużeni ludzie morza. W tym roku w sobotę 29 czerwca o godzinie 11 odsłonięta zostanie tablica Włodzimierza Głowackiego, pierwszego prezesa Polskiego Związku Ż po jego reaktywacji w 1957 roku i twórcą miesięcznika „Żagle” – jak i zasłużony popularyzator żeglarstwa.
Pełen program Święta Morza w Gdyni