< Powrót
23
stycznia 2017
Tekst:
IM
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann

„Bezpieczna praktyka żeglarska” – zgłoszenia otwarte

Konferencja Bezpieczeństwa, rokrocznie od 2015 roku organizowana przez Pomorski Związek Żeglarski, odbędzie się 25 marca 2017 r. w Teatrze Muzycznym w Gdyni.  Już się można zgłaszać.

 „Od szkolenia do bezpiecznego żeglowania” – pod takim hasłem PoZŻ wrócił w 2015 r. do tradycji konferencji bezpieczeństwa. Spotkanie odbyło się 11 kwietnia w Gdyni. Przed rokiem, 19 marca 2016 r. wspólnie z Komisją Żeglarstwa Morskiego PZŻ, Pomorski Związek Żeglarski zorganizował w Gdańsku sympozjum  „Bezpieczeństwo żeglarzy na morzu”.

W tym roku Związek ponownie zaprasza do Gdyni. Na Nowej Scenie Teatru Muzycznego dziesięciu prelegentów wystąpi z tematami z zakresu żeglarskiego bezpieczeństwa.

Podkomisarz Sylwester Zabłocki – kierownik Referatu Prewencji na Wodach i Terenach Przywodnych Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku omawiając temat „Negatywne zachowania żeglarzy na wodzie”, przedstawi  strukturę organizacyjną Referatu, jego rolę w utrzymaniu bezpieczeństwa w żegludze oraz statystyki policyjnych interwencji.

Mateusz Romowicz – radca prawny, właściciel kancelarii „Legal Marine Mateusz Romowicz” zaprezentuje „Odpowiedzialność prawną skippera w praktyce”.

Wojciech Paczkowski – kierownik Morskiego Ratowniczego Centrum Koordynacyjnego Służby SAR w Gdyni, w prelekcji „Wypadek na morzu – zasady postępowania w oczekiwaniu na pomoc” – opowie m.in. o przygotowaniu do rejsu, zapewnieniu własnego bezpieczeństwa oraz  skutecznym alarmowaniu w sytuacji niebezpieczeństwa na morzu.

Andrzej Szklarski, kierownik Ośrodka Żeglarskiego Akademii Morskiej w Gdyni pokaże jak wygląda ratownictwo na akwenach, po których żeglują Polacy.

Czym sie różni salvage od rescue? O problemach z terminologią, różnicami kulturowymi, prawnymi i współpracą, na przykładzie akcji ratunkowej „Zjawy IV” opowie Rafał Klepacz, członek Zarządu Centrum Wychowania Morskiego ZHP.

Jakub Spera, dyrektor Oddziału Morskiego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego (IMGW-PIB) w Gdyni, skupi się na meteorologicznym zabezpieczeniu rejsów żeglarskich w rejonie odpowiedzialności Państwowej Służby Hydrologiczno-Meteorologicznej.

Mariusz Zawiszewski  – kapitan jachtowy i motorowodny, instruktor żeglarski i motorowodny, przedstawi m.in. propozycje programowe szkolenia żeglarskiego i motorowodnego uwzględniające najczęstsze braki wiedzy i umiejętności początkujących skipperów oraz wnioski z zakresu realizacji obecnego programu szkolenia.

Katarzyna Domańska, wiceprezes Polskiego Związki Żeglarskiego ds. szkolenia, omówi bezpieczeństwo podczas szkolenia i egzaminów żeglarskich – m.in. zakres programu szkolenia dotyczący bezpieczeństwa, występowanie zagrożeń podczas szkoleń i egzaminów żeglarskich, a także sugerowane zmiany dotyczące bezpieczeństwa.

Maciej Zalewski z firmy Garmin Polska i Paweł Popiel z IMS-GRIFFIN zaprezentują wykorzystanie elektroniki jachtowej w nawigacji i ratownictwie morskim. A przedstawiciel PZU wyjaśni na koniec jak ubezpieczać siebie i jacht.

Program

Udział w konferencji jest bezpłatny. Można się zgłaszać telefoniczne (605 553 413 – w godz. 8-16) lub mailowo (ilona.miluszewska@pozz.org.pl) do 28 lutego 2017 r. Prosimy o podanie imienia, nazwiska, przynależności klubowej, miasta, adresu mailowego i numeru telefonu.

„Bezpieczna praktyka żeglarska” odbywać się będzie pod honorowym patronatem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Partnerem jest Teatr Muzyczny w Gdyni, a patronuje konferencji Komisja Szkolenia PZŻ oraz Komisja Żeglarstwa Morskiego PZŻ. 

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0