< Powrót
11
stycznia 2024
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Sailing Energy/Polski Związek Żeglarski
2024 roku
Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki prawdopodobnie będą reprezentować Polskę w klasie 49er na igrzyskach olimpijskich w Paryżu..

Co czeka żeglarstwo w 2024 roku?

Igrzyska Olimpijskie, obchody stulecia powstania Polskiego Związku Żeglarskiego i Yacht Klubu Polski oraz Wagner Sailing Rally – to tylko niektóre z ważnych wydarzeń przypadających w 2024 roku. Sprawdziliśmy, co czeka żeglarstwo w najbliższych 12 miesiącach.

Rocznice

2024 rok jest wyjątkowy jeżeli chodzi o żeglarskie rocznice. Przede wszystkim stulecie założenia obchodzi Polski Związek Żeglarski, który powstał 11 maja 1924 roku w Tczewie. Z tej okazji Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku tworzy wystawę „100 lat Polskiego Żeglarstwa”, która powinna zostać otwarta w połowie roku. Sto lat temu założone zostały również Yacht Klub Polski oraz – wówczas jako jego oddział Morski – Yacht Klub Polski Gdynia. Ten drugi rocznicę obchodzić będzie pod hasłem „Sto lat dla Polski!”. Rozpoczną się one 3 maja, a ich kulminacja będzie 11 listopada.

Pięćdziesięciolecie będzie z kolei obchodziło Bractwo Kaphornowców. Założone zostało ono w 1974 roku, na fali pierwszych opłynięć przylądka Horn przez polskie jachty. Obchody rozpoczną się 1 marca i będą trwały przez cały rok. Szczegółowe informacje. W tym roku przypada również 65-lecie utworzenia przez Polski Związek Żeglarski ośrodka żeglarskiego w Trzebieży.

Sport

Bez wątpienia wyjątkowe miejsce w kalendarzu zajmują Igrzyska XXXIII Olimpiady w Paryżu, których żeglarskie konkurencje rozgrywane będą w Marsylii. Impreza będzie trwała od 26 lipca do 11 sierpnia, podczas gdy żeglarze rywalizować będą od 28 lipca do 8 sierpnia. Na chwilę obecną Polska ma cztery kwalifikacje – w klasach 49er, ILCA 6, iQFoil kobiet i iQFoil mężczyzn. W najbliższych miesiącach nasi zawodnicy walczyć będą o kolejne. Bardzo ważny będzie zwłaszcza 54. Francuski Tydzień Olimpijski, który odbędzie się w dniach 20-27 kwietnia we francuskim Hyères.

Poza żeglarstwem olimpijskim, czekają nas również inne sportowe emocje. Najpierw bojerowe – w dniach 3-10 lutego na Litwie odbędą się mistrzostwa świata i Europy DN, DN Junior i Ice Opti. Z kolei od 13 do 20 lipca rozegrane zostaną mistrzostwa świata juniorów World Sailing. W Polsce tradycyjnie na uwagę zasługiwać będą trzy duże imprezy – Energa Nord Cup Gdańsk (21 czerwca – 7 lipca), Gdynia Sailing Days (28 czerwca – 21 lipca) i Ustka Charlotta Sailing Days (w sierpniu).

Regaty morskie

Pierwszych regatowych emocji już możemy doświadczać – 7 stycznia sześciu francuskich samotników na trimaranach Maxi rozpoczęło rywalizację w Arkea Ultim Challenge – Brest, czyli wyścigu dookoła świata. Zimą czekają nas też karaibskie klasyki – RORC Caribbean 600 (start 19 lutego) oraz St. Maarten Heineken Regatta (29 lutego – 3 marca). Z kolei wiosną czeka nas kolejna edycja transatlantyckich regat samotników OSTAR i załóg dwuosobowych TwoSTAR. Rozpoczną się one 5 maja. Tradycyjnie warto zwrócić też uwagę na Rolex Middle Sea Race (start w połowie października) oraz Rolex Sydney Hobart Yacht Race (start 26 grudnia).

Znany jest też program najważniejszych imprez Offshore Racing Congress. W dniach 3-5 maja we Włoszech odbędą się mistrzostwa Europy doublehanded ORC, w dniach 8-16 czerwca w Norwegii mistrzostwa świata doublehanded ORC, w dniach 1-7 lipca w Hiszpanii mistrzostwa Europy ORC Sportboat, w dniach 9-17 sierpnia na Wyspach Alandzkich mistrzostwa Europy ORC, a w dniach 29 września – 5 października w USA mistrzostwa świata ORC.

Rejsy, zloty i spotkania

Jedną z pierwszych istotnych imprez jest Wagner Sailing Rally. Jest to polonijny zlot na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, gdzie przed laty mieszkał Władysław Wagner – pierwszy Polak, który opłynął świat jachtem. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 24-26 stycznia.

Tradycyjnie 1 marca odbędzie się gala Rejsu Roku, a ponadto w lutym i marcu odbędą się sejmiki wyborcze Ligi Morskiej i Rzecznej oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Wiosną do Polski wróci żaglowiec STS „Pogoria”. Weźmie udział m.in. w obchodach Święta Morza w Gdyni, Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej, a następnie – z innymi polskimi jednostkami – wystartuje w The Tall Ships Races (27 czerwca – 5 sierpnia). Co istotne – finał w tym roku odbędzie się w Szczecinie. Tradycyjnie w pierwszej połowie października planowany jest Zlot Jachtów z Duszą Próchno i Rdza.

Pomorze wciąż na fali

W ciągu całego 2024 roku na Pomorzu dalej odbywać się będą znane i popularne imprezy. W tym roku Pomorski Związek Żeglarski planuje odsłonić trzy tablice w Alei Żeglarstwa Polskiego. Ponownie zorganizuje także m.in. Morskie Regaty Konsulów oraz Żeglarską Paradę Świętojańską. W dniach 10-12 maja odbędzie się Żeglarski Puchar Trójmiasta, a 5 października Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej. Kontynuowany będzie też Puchar Bałtyku Południowego.

Co myślisz o tym artykule?
+1
5
+1
0
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0