
Edukacja żeglarska – jakie akcje prowadzone są na Pomorzu?
Edukacja żeglarska i morska od kilkunastu lat zyskuje na popularności na Pomorzu, a kolejne samorządy zaczynają dostrzegać korzyści z nich płynące. Dzięki niej młodzi ludzie nie tylko zyskują informacje dotyczące żeglarstwa i bezpieczeństwa nad wodą, ale też pogłębiają wiedzę w dziedzinie historii, geografii, biologii, kartografii i oceanografii. Ważna jest też praktyka – dzieci i młodzież mogą spróbować swoich sił na niewielkich łódkach np. na Optimistach lub jachtach 2020, popływać jednostkami morskimi lub nawet żaglowcami.
Sopot od kilkunastu lat organizuje szkolenia żeglarskie dla dzieci i młodzieży oraz umożliwia mieszkańcom Sopotu korzystanie z jachtów. Flagową jednostką miasta jest zaś „Alf”.
W tym roku po raz dziesiąty odbywa się program „Gdynia na fali”. Do tej pory wzięło w nim udział około 20 tysięcy młodych gdynian, którzy poznawali m.in. żeglarstwo, morze, charakterystykę jednostek pływających i korzyści płynące z bliskości morza.
Z długiej linii brzegowej korzystają też mieszkańcy gminy Kosakowo. Jej władze – we współpracy z lokalnymi klubami – prowadzą też klasy żeglarskie w szkołach w Mostach, Dębogórzu i Kosakowie.
Dzieje się też w Łebie, która w 2021 roku kupiła jacht żaglowy do szkolenia młodzieży. Nazwała go zaś „I love Łeba”. Samorząd współpracuje zaś aktywnie z Portem Jachtowym.
W ciekawe projekty angażują się nie tylko duże miasta – edukacja morska jest obecna także w mniejszych miejscowościach. W tym roku w Brodnicy Górnej uruchomiona została klasa o profilu żeglarskim.
Regionalnym projektem realizowanym w wielu samorządach są zaś Pomorskie Żagle Wiedzy – Wsparcie Regionalne. W ostatnich dwóch latach był on realizowany w 137 szkołach województwa pomorskiego, a wzięło w nim udział 8670 uczniów i 1137 nauczycieli.
Edukacja morska i żeglarska prowadzona nie jest tylko na miejscu. Pomorscy uczniowie mają okazję również popływać żaglowcem STS „Pogoria” po Morzu Śródziemnym.
PODZIEL SIĘ OPINIĄ