< Powrót
17
października 2023
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
edukacja żeglarska
Zajęcia żeglarskie organizowane przez Pomorski Związek Żeglarski.

Edukacja żeglarska – jakie akcje prowadzone są na Pomorzu?

Edukacja żeglarska i morska od kilkunastu lat zyskuje na popularności na Pomorzu, a kolejne samorządy zaczynają dostrzegać korzyści z nich płynące. Dzięki niej młodzi ludzie nie tylko zyskują informacje dotyczące żeglarstwa i bezpieczeństwa nad wodą, ale też pogłębiają wiedzę w dziedzinie historii, geografii, biologii, kartografii i oceanografii. Ważna jest też praktyka – dzieci i młodzież mogą spróbować swoich sił na niewielkich łódkach np. na Optimistach lub jachtach 2020, popływać jednostkami morskimi lub nawet żaglowcami.

Sopot od kilkunastu lat organizuje szkolenia żeglarskie dla dzieci i młodzieży oraz umożliwia mieszkańcom Sopotu korzystanie z jachtów. Flagową jednostką miasta jest zaś „Alf”.

Zaprogramowani na morze: Sopot stawia na edukację

W tym roku po raz dziesiąty odbywa się program „Gdynia na fali”. Do tej pory wzięło w nim udział około 20 tysięcy młodych gdynian, którzy poznawali m.in. żeglarstwo, morze, charakterystykę jednostek pływających i korzyści płynące z bliskości morza.

Zaprogramowani na morze: Gdynia na fali

Z długiej linii brzegowej korzystają też mieszkańcy gminy Kosakowo. Jej władze – we współpracy z lokalnymi klubami – prowadzą też klasy żeglarskie w szkołach w Mostach, Dębogórzu i Kosakowie.

Marcin Majek: W gminie Kosakowo warto żeglować

Dzieje się też w Łebie, która w 2021 roku kupiła jacht żaglowy do szkolenia młodzieży. Nazwała go zaś „I love Łeba”. Samorząd współpracuje zaś aktywnie z Portem Jachtowym.

Jan Biernacki: Żeglarska praca u podstaw w Łebie

W ciekawe projekty angażują się nie tylko duże miasta – edukacja morska jest obecna także w mniejszych miejscowościach. W tym roku w Brodnicy Górnej uruchomiona została klasa o profilu żeglarskim.

Początek niezwykłego rejsu, czyli jedyna taka klasa

Regionalnym projektem realizowanym w wielu samorządach są zaś Pomorskie Żagle Wiedzy – Wsparcie Regionalne. W ostatnich dwóch latach był on realizowany w 137 szkołach województwa pomorskiego, a wzięło w nim udział 8670 uczniów i 1137 nauczycieli.

Pomorskie Żagle Wiedzy, czyli efekt zaangażowania

Edukacja morska i żeglarska prowadzona nie jest tylko na miejscu. Pomorscy uczniowie mają okazję również popływać żaglowcem STS „Pogoria” po Morzu Śródziemnym.

Pomorska młodzież żeglowała na STS „Pogoria”

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ