< Powrót
16
marca 2018
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Gdynia na fali

Gdynia na fali nabiera rozpędu

Już blisko 500 przedszkolaków i uczniów podstawówek wzięło udział w zajęciach projektu Gdynia na fali. Młodzi ludzie mają okazję zwiedzić marinę, poznać zasady bezpieczeństwa nad wodą i historię żeglarstwa.

Program promocji żeglarstwa Gdynia na fali jest realizowany od 2013 roku.

– Na początku jeździliśmy po szkołach z naszymi olimpijczykami – Maćkiem Grabowskim i Marcinem Czajkowskim – mówi Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu. – Żeglarze opowiadali o żeglarstwie i swoich osiągnięciach sportowych, pokazywali jak wygląda Optimist. W tym roku zmieniliśmy formułę. Chcemy przekazać wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa oraz zachęcić młodych ludzi do przyjścia do mariny i odwiedzenia klubów żeglarskich.

Od początku marca, kiedy ruszyła tegoroczna edycja programu Gdynia na fali, w zajęciach wzięło udział blisko pół tysiąca młodych ludzi. Uczniowie z dwunastu szkół podstawowych oraz dzieci z jednego przedszkola.

– Zależy nam, żeby młodzi ludzie korzystali z tego, że mieszkają nad morzem – mówi Marek Krefta, instruktor z Akademii Żeglowania. – Ideą tych spotkań jest przybliżenie dzieciom żeglarstwa oraz zaznajomienie z jego kulisami. Mówimy o ratownictwie, o budowie Optimista. Choć w poszczególnych spotkaniach uczestniczy 80-100 osób, nie ma chaosu. Skupienie uwagi dzieciaków nie jest trudne, wszystko jest dla nich nowe, a sprzęty i kamizelki kolorowe i intrygujące.

Podczas zajęć uczniowie podstawówek mają okazję zobaczyć krótki film o historii żeglarstwa. Instruktorzy opowiadają także o gdyńskiej marinie, pokazują sposób działania krótkofalówek oraz kamizelek ratunkowych. Z kolei przedszkolaki biorą udział w zajęciach w marinie. Zwiedzają m.in. Aleję Żeglarstwa Polskiego, a ratownicy WOPR opowiadają im o kulisach swojej pracy. Na wszystkich uczestników zajęć czekają też gadżety – m.in. koszulki, kubki, daszki i torby-nerki z logo Gdynia na fali.

– To są świetne zajęcia, bo cały czas propagują bezpieczeństwo – mówi Bogusław Moszczyński, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 33, gdzie w piątek, 16 marca gościła Gdynia na fali. – Dzieci były zainteresowane,  zadowolone i pełne wrażeń. To była naprawdę dobrze przygotowana lekcja o żeglarstwie.

– Zajęcia bardzo mi się podobały – cieszy się dziesięcioletni Mirek ze Szkoły Podstawowej nr 33. – Wszystko było fajne, ale chyba najbardziej zakładanie kamizelek ratunkowych. Już kiedyś byłem na statku na morzu, ale jeszcze nigdy nie żeglowałem. A bardzo chciałbym.

Zwieńczeniem wiosennej edycji programu Gdynia na fali będzie piknik żeglarski, który zostanie zorganizowany w maju lub czerwcu. Będzie okazją do zobaczenia z bliska sprzętu żeglarskiego, zwiedzenia klubów i zapoznania się z ich ofertą, a nawet wypłynięcia w krótki rejs po Zatoce Gdańskiej.

Zajęcia realizowane są ze środków budżetu miasta Gdyni we współpracy z Akademią Żeglowania.

Szczegółowe informacje o projekcie

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ