< Powrót
28
lutego 2024
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
NN / Narodowe Archiwum Cyfrowe
Julianie Rummlu
Od lewej: kapitan Stefan Ciundziewicki oraz Julian Rummel na pokładzie statku.

Gdynia pamięta o Julianie Rummlu

Był jedną z najważniejszych postaci przedwojennej Polski Morskiej oraz współzałożycielem Yacht Klubu Polski i Jacht Klubu Morskiego Gryf. Więcej o Julianie Rummlu będzie można dowiedzieć się w tym roku w Gdyni.

Powstanie portu i budowa miasta Gdyni miały wielu ojców. Najczęściej wspomina się ministra Eugeniusza Kwiatkowskiego, który był wielkim orędownikiem spraw morskich w rządzie oraz inżyniera Tadeusza Wendę, który odpowiadał za projekt i budowę portu. Wielkie zasługi miał jednak też Julian Rummel.

Urodzony 29 września 1878 w Lipawie Rummel z morzem związany był przez ojca, który uczestniczył w budowie tamtejszego portu. Młody Julian poszedł w jego ślady, zdobywając w Petersburgu i Glasgow wykształcenie w zakresie handlu i budowy okrętów. Po ukończeniu nauki zawodowo związał się z branżą morską – był m.in. sekretarzem sekcji morskiej w Rosyjskim Cesarskim Towarzystwie Technicznym.

Kiedy latem 1918 roku zaczęła odradzać się Polska, Rummel wygłosił na spotkaniu przedstawicielstwa polskiego w Petersburgu referat „Polska a wyjście do morza”. Wygłoszoną wówczas ideę rozwoju Polski Morskiej zaczął rozwijać w praktyce po przyjeździe do kraju – początkowo w Związku Towarzystwa Transportowego „Polbal” z Gdańska, a od 1921 roku w Lidze Morskiej i Rzecznej, w której został dyrektorem.

Julianie Rummlu

Julian Rummel – wówczas dyrektor Żeglugi Polskiej – przemawiający podczas obchodów Święta Morza w Gdyni 31 lipca 1932 roku. Fot. NN / Narodowe Archiwum Cyfrowe

Następne lata przyniosły Julianowi Rummlowi kolejne funkcje – m.in. dyrektora pierwszego przedsiębiorstwa żeglugowego Żegluga Polska, prezesa Związku Armatorów Polskich, organizatora Polskiego Transatlantyckiego Towarzystwa Okrętowego oraz radnego Gdyni. Równie istotna była jego działalność społeczna. Jako wielki miłośnik żeglarstwa, które uprawiał jeszcze w Lipawie, Rummel był w 1924 roku współzałożycielem Yacht Klubu Polski, obchodzącego w tym roku stulecie powstania, a w 1928 roku Jacht Klubu Morskiego Gryf Gdynia. Organizował on też pierwsze Święto Morza w Gdyni. Zmarł 70 lat temu, 22 kwietnia 1954 w Gdyni. Pochowany został na Cmentarzu Witomińskim.

O Julianie Rummlu nie zapomina jego ukochane miasto. Podcast mu poświęcony przygotowuje Muzeum Miasta Gdyni. Z kolei 22 czerwca, w ramach Święta Morza, odbędzie się wycieczka jego śladami.

– Na trasie spaceru, który wyruszy o godzinie 12 spod siedziby Kaszubskiego Forum Kultury przy alei Piłsudskiego 18, odwiedzimy kluczowe dla życiorysu Juliana Rummla miejsca, jednocześnie ukazując szerokie spektrum jego zawodowej działalności – wyjaśnia Michał Miegoń, przewodnik i pracownik Muzeum Miasta Gdyni. – Idąc szlakiem, którego kierunek będą wytyczały jego książkowe wspomnienia „Narodziny żeglugi”, poznamy zarówno jego życie osobiste i rodzinne, którego centrum była urocza willi Astrea przy ul. Mickiewicza, jak i gmach Żeglugi Polskiej, siedzibę YMCA i liczne ślady jego inicjatyw, które podejmował na rzecz rozwoju Gdyni. Zobaczymy punkty, związane z pomysłami Rummla na rozwój przestrzenny miasta i jego futurystyczną wizję przyszłości miasta z publikacji „Sen o Gdyni”. Poznamy początki działalności Yacht klubu Polski, którego organizatorem był Rummel i jego zapatrywania na sport i żeglarstwo. Tytaniczna praca Rummla związana ze sprawami morskimi nie poszła na marne – jego odważne koncepcje i upór w działaniu na rzecz Gdyni miejskiej i morskiej ukształtowały ją w dużej mierze jak miasto nowoczesne, inspirujące, otwarte, wytyczające nowe szlaki w wielu dziedzinach życia.

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
2
+1
2
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0