
Gdyński wynalazek ułatwi inwentaryzację jachtu
Gdyński startup Intelligent Security Solutions RFID opracował rozwiązanie, które ułatwi życie firmom czarterowym i żeglarzom korzystającym z ich usług. Chodzi o system ISS Yachts służący do inwentaryzacji wyposażenia jachtu. Dzięki niemu sprawdzenie wyposażenia i przekazanie łódki, zamiast kilku godzin, może trwać tylko kilka minut.
– Nasza nowość, system ISS Yachts, to przede wszystkim propozycja dla firm czarterowych, dla których oszczędność czasu jest kluczowa w procedurach związanych ze zwrotem jachtów – mówi Michał Ginter z firmy ISS RFID. – Chętnym proponujemy bezpłatne testy systemu, aby mogli przekonać się jak usprawnić procesy inwentaryzacyjne w firmie.
ISS Yachts (Inventory Smart System for Yachts) działa w oparciu o technologię RFID. Polega ona na radiowym rozpoznawaniu przedmiotów wyposażonych w znaczniki (tagi). Przesyłają one informacje o swoim statusie do czytnika, a tym samym umożliwiają bezdotykową inwentaryzację w czasie rzeczywistym.
System ISS Yachts jest prosty w obsłudze i składa się z trzech części: zestawu znaczników (tagów), czytnika mobilnego RFID i aplikacji internetowej. Tagi to samoprzylepne etykiety, dostosowane do różnych rodzajów powierzchni, zmiennych warunków atmosferycznych, w tym wilgotności i zasolenia. Umieszcza się je na elementach wyposażenia jachtów. Czytnik mobilny (skaner) to wodoszczelne urządzenie, a samo oprogramowanie składa się z aplikacji internetowej, pozwalającej na zarządzanie bazą danych elementów wyposażenia jachtu z rozbiciem na poszczególne jednostki i lokalizacje, oraz aplikacji na system Android, zainstalowanej na czytniku mobilnym (np. smartfon).
ISS Yachts sprawdził się na jednostkach, które pływały na akwenach Morza Bałtyckiego, Śródziemnego, w rejonie Seszeli i Karaibów. Wielomiesięczny okres prób technicznych dostarczył informacji o niezawodności sprzętu i funkcjonalności oprogramowania w wymagających warunkach pogodowych i przy różnym poziomie zasolenia.
– Niedawno przekazaliśmy system do testowania firmie czarterowej w Chorwacji – informuje Agnieszka Kuźma-Filipek odpowiedzialna za promocję ISS Yachts. – czekamy na ich opinię. Jesteśmy też gotowi użyczyć urządzenia i oprogramowanie innym firmom, które zechcą sprawdzić funkcjonalność tego rozwiązania. Wierzę, że wrażenia będą pozytywne. Oczywiście, podczas przejmowania jednostki od klientów niektóre rzeczy i ich stan, trzeba sprawdzić ręcznie. Jednak całą resztę można zinwentaryzować za pomocą technologii RFID.

Przykład oznakowania wyposażenia jachtu.
Pomysłodawcą innowacji jest prezes Intelligent Security Solutions RFID, Adam Silny, dla którego oczekiwanie na zdanie łódki oznaczało niepotrzebną stratę czasu.
– Nużące godziny, spędzone w oczekiwaniu na zdanie lub odbiór jednostki, uświadomiły mi, że można pomóc właścicielom jachtów i takim jak ja, którzy je wynajmują, oszczędzić czas i nerwy – przekonuje Adam Silny. – Od razu pomyślałem, że systemy inteligentnej inwentaryzacji, oparte na radiowej technologii RFID, którą nasz zespół instaluje w magazynach, mogłyby sprawdzić się także na wodzie.

Zestaw urządzeń obsługujących ISS Yachts.