< Powrót
26
marca 2024
Tekst:
Adam Mauks, szer
Zdjęcie:
JKMW Kotwica
Kotwica
Jacht "Legia" na Zatoce Gdańskiej.

Jacht „Legia” wystawiony na sprzedaż

Legendarny jacht „Legia”, na którym pływał gen. Ryszard Kukliński został wystawiony na sprzedaż. Cena to 85 tysięcy złotych.

Jacht Klub Marynarki Wojennej Kotwica w Gdyni planuje w dniach 29–31 marca 2024 roku rejs prima aprillisowy po Zatoce Gdańskiej na jachcie „Legia”, którego jest jeszcze właścicielem. Jak długo, tego nie wiadomo, bo „Legia” jest na sprzedaż.

– Na podstawie umowy z Muzeum Zimnej Wojny “Legia” jest także eksponatem tego muzeum – wyjaśnia Artur Pierzyński, komandor Jacht Klubu Marynarki Wojennej Kotwica w Gdyni. – Dziś „Legia” jest w stanie wymagającym, a odbudowa to jest wydatek w granicach 2 milionów złotych, na co klubu absolutnie nie stać. Przez dwa lata współpracy z Muzeum Zimnej Wojny udało nam się wykonać trochę prac przy „Legii”.

Świadectwo zdolności żeglugowej tego jachtu upływa jednak pod koniec kwietnia 2024 roku, żeby je odnowić – zgodzie z zaleceniem inspektora – klub musiałby wykonać dodatkowe prace związane z wyslipowaniem jachtu, wyjęciem masztu, remontem owręża i stępki.

– Próbowaliśmy uzyskać pomoc finansową skąd tylko się dało, ale nikt nie był skłonny wesprzeć remont jachtu, dlatego zdecydowaliśmy się na jego sprzedaż – dodaje Pierzyński.  – To na dziś jedyny sposób, aby ten jacht przetrwał.

„Legia” jest do kupienia za 85 tysięcy złotych, ale jak zastrzega komandor Pierzyński to cena do negocjacji.

– Dla nas ważne jest także to, by „Legia” trafiła w dobre ręce i dalej dawała świadectwo historii – mówi.

A to historia niezwykła. „Legia”, drewniany kecz o długości 14,33 m, zbudowana została w 1968 roku dla Sekcji Żeglarskiej Wojskowego Klubu Sportowego Legia w Warszawie. Jest jedną z trzech jednostek typu WER, skonstruowanych w Gdańskiej Stoczni Jachtowej Stogi przez Kazimierza Wykę i Edmunda Rejewskiego.

W klubie jacht nie pływał długo, bo już w 1969 roku sekcja została rozwiązana, a w 1971 roku jej członkowie założyli Jacht Klub Atol. Jego wicekomandorem, a później komandorem był Ryszard Kukliński – słynny szpieg.

„Legia” służyła m.in. do szkolenia, ale wyższa kadra oficerska pływała na niej turystycznie po Bałtyku i Morzu Północnym. Część z rejsów służyła także do celów wywiadowczych, a w 1971 roku podczas jednego z nich Ryszard Kukliński nawiązał kontakt z CIA. W 1982 roku – po ucieczce agenta wywiadu, a zarazem komandora Jacht Klubu Atol – klub został włączony jako filia do Jacht Klubu Morskiego (obecnie Jacht Klubu Marynarki Wojennej) Kotwica w Gdyni.

„Legia” w nowym klubie wciąż służyła do szkolenia. W 2010 roku jacht przepłynął śladami polskiego okrętu podwodnego ORP „Orzeł”, który w nocy z 16 na 17 września 1939 roku uciekł z internowania w Tallinie i dopłynął do Wielkiej Brytanii bez map i pomocy nawigacyjnych. W 2012 roku Maciej Sodkiewicz zorganizował na nim wyprawę do rosyjskiej Arktyki przez Kanał Bałtycko-Białomorski.

W 2016 roku firma producencka Endemol Shine Polska przygotowywała m. in. na pokładzie “Legii” fabularyzowany serial dokumentalny o ośmiu Polakach, którzy w ostatnich stu latach zaangażowani byli w działalność szpiegowską. Serial nosi tytuł „Polscy szpiedzy”.

Co myślisz o tym artykule?
+1
7
+1
0
+1
1
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0