< Powrót
13
lipca 2020
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Jak dbać o jacht

Jak dbać o jacht?

Żeby żeglowanie było przyjemne i bezpieczne, a łódka służyła przez długie lata, niezbędna jest jej pielęgnacja. Przeczytajcie, jak dbać o jacht.

Żeglarstwo to nie tylko dalekie wyprawy, regatowe emocje i relaksujące podróże, ale też odpowiedzialność za stan jednostki. A o łódkę trzeba dbać przez cały rok – podczas przygotowania do sezonu, codziennej eksploatacji, jak i po wyciągnięciu z wody na zimę. Przeczytajcie, o czym nie można zapomnieć.

Jak dbać o jacht z laminatu?

Jachty z laminatu słusznie uchodzą za łatwiejsze w utrzymaniu od drewnianych. Nie znaczy to jednak, że można zaniedbać ich pielęgnacji. Przed spuszczeniem łódki na wodę powinno się ją umyć i nanieść na jej powierzchnię wosk, który zapewni ochronę przed zanieczyszczeniami. Trzeba też zabezpieczyć część podwodną przed porastaniem. Podczas codziennej eksploatacji warto regularnie myć powierzchnię jachtu. Najwięcej pracy z jachtem jest po sezonie, kiedy po wyslipowaniu trzeba koniecznie oczyścić dno i pas linii wodnej, gdzie mogły osadzić się algi, glony itp. Na zimowanie powinno się również opróżnić jacht z rzeczy, które mogą gorzej reagować na zmiany temperatury bądź ulec zawilgoceniu – np. materace, akumulatory, żagle oraz dokładnie wywietrzyć. W przypadku przykrywania plandeką trzeba pamiętać o zapewnieniu dopływu powietrza.

Jak dbać o jacht drewniany?

Drewno jest materiałem wymagającym, ale dzięki konserwacji może służyć bez problemu przez długie dekady. Drewniane pokłady w czasie codziennej eksploatacji trzeba regularnie czyścić miękką szczotką. Jeżeli chodzi o kadłuby, to najważniejsza jest ich konserwacja, zwłaszcza olejowanie i pokostowanie, czyli pokrywanie pokostem służącym do zabezpieczenia drewna. Bardzo istotna przy takich jachtach jest wentylacja wnętrza, zwłaszcza zimą po wyslipowaniu i przykryciu plandeką. Dbać należy też o drewniane elementy wyposażenia jachtu, np. gretingi czy wiosła, a okresowo zeszlifowywać stare warstwy lakiernicze i nakładać nowe.

Jak dbać o jacht stalowy i aluminiowy?

W przypadku jachtów o kadłubach z metalu najważniejsze jest zabezpieczenie przed korozją. Jachty stalowe warto ocynkować, a następnie pomalować, natomiast te zbudowane ze stali nierdzewnej i aluminiowe wystarczy okresowo malować (oczywiście po uprzednim oczyszczeniu kadłuba). Wnętrza jachtów metalowych, podobnie jak drewnianych i wykonanych z laminatu, warto też poddawać ozonowaniu, żeby pozbyć się nieprzyjemnych zapachów i mikroorganizmów.

Jakie są rodzaje jachtów? Kliknij i sprawdź!

jak dbać o jacht

Dbać należy o wszystkie elementy na jachcie.
Fot. Tadeusz Lademann

Z czego składa się jacht? Budowa łódki – sprawdź podstawy

Jak dbać o takielunek ruchomy?

Choć takielunek zużywa się i trzeba go wymieniać, można przedłużyć jego żywotność. Liny powinno się przechowywać w formie buchty, a jeżeli nie są używane, warto schować je pod pokładem. Po sezonie liny można wymoczyć i przepłukać w wodzie, żeby pozbyć się soli nagromadzonej podczas pobytu na morzu, następnie rozwiesić, żeby wyschły i schować do bawełnianego lub płóciennego worka. Powinno się też zwracać uwagę, czy podczas eksploatacji nie wycierają się o ostre części jachtu.

Jak dbać o takielunek stały?

Choć takielunek stały często pokryty jest chromem chroniącym przed korozją, to przed zimą warto za pomocą gąbki i letniej wody dokładnie go wyczyścić z zanieczyszczeń. Następnie zabezpieczyć za pomocą środków do pielęgnacji stalowych lin.

Jak dbać o żagle?

Przed rozpoczęciem eksploatacji należy zabezpieczyć ostre elementy takielunku, które mogłyby uszkodzić płótno. Na koniec sezonu żagle powinno się myć wodą z dodatkiem detergentu. Ważne, żeby przed zwinięciem dokładnie je wysuszyć. Także podczas przechowywania trzeba uniknąć zawilgocenia żagli i przechowywać je najlepiej w pokrowcach. Warto też zwrócić uwagę na rozdarcia i uszkodzenia i w miarę możliwości je naprawić.

Żagle na jachcie – znasz ich rodzaje, zastosowanie i budowę?

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1

PODZIEL SIĘ OPINIĄ