
Kapitan „Otago” uhonorowany
Kolejny żeglarz zostanie upamiętniony w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni. 14 maja o godz. 16 odsłonimy tablicę Zdzisława Pieńkawy – jednego z najsłynniejszych gdańskich żeglarzy, który w latach 1973-1974 na jachcie „Otago” wziął udział w pierwszych wokółziemskich regatach Whitbread Round the World Race.
Choć Zdzisław Pieńkawa urodził się w Otwocku i tam dorastał, od 1946 roku aż do śmierci najmocniej związany był z Gdańskiem. Należał do Morskiej Chorągwi Harcerskiej i Akademickiego Związku Morskiego, gdzie szybko zdobył patent sternika morskiego, został także instruktorem i organizatorem obozów żeglarskich.
Fascynacja morzem i żeglarstwem miała wpływ na wybór drogi zawodowej – Zdzisław Pieńkawa zdobył tytuł magistra inżyniera budowy okrętów na Politechnice Gdańskiej i znalazł pracę w Stoczni Gdańskiej. Wszedł tam do zespołu budującego jachty typu J-140: „Juranda”, „Śmiałego”, „Dar Opola”, „Josepha Conrada” oraz „Otago”. Na tym ostatnim, przeznaczonym dla Jachtklubu Stoczni Gdańskiej, sam pływał, po wstąpieniu do klubu w 1960 roku.
W działalność Jachtklubu Stoczni Gdańskiej Pieńkawa mocno się zaangażował – przez osiem lat pełnił tam funkcję kapitana sportowego, szkolił młodzież, przewodniczył komisji egzaminacyjnej oraz przez trzy kadencje zasiadał w Zarządzie. I jako członek tego klubu przeszedł do historii. To on kierował jachtem „Otago” w pierwszych wokółziemskich regatach Whitbread Round the World Race. Udział Polaków w tym trudnym i wymagającym wyścigu okazał się wielkim sukcesem. „Otago”, choć był jednym z najstarszych jachtów w imprezie, zajął 13 miejsce na 20 jednostek, które wystartowały. Zdzisław Pieńkawa został uhonorowany za to nagrodą „Rejs Roku – Srebrny Sekstant”.
– Niewątpliwie regaty dookoła świata były jego najważniejszym wyczynem – wspomina Bohdan Berggrün, przyjaciel żeglarza i uczestnik regat Whitbread. – Jako stoczniowiec mógł pływać tylko w czasie urlopu, więc nie miał okazji do wielu dłuższych rejsów. Mówił jednak, że czuje się spełniony, bo osiągnął wszystko o czym marzył w życiu.
Wkrótce po powrocie z rejsu Pieńkawa otrzymał pracę w przedstawicielstwie Centromoru w Nowym Jorku. Nie oznaczało to przerwy od żeglarstwa – jako członek Komisji Morskiej przy Polskim Konsulacie Generalnym w Nowym Jorku dbał o polskich żeglarzy biorących udział w Operacji Żagiel ‘76 i regatach OSTAR 76 i 80. Żeglarz podczas pobytu w USA zaprzyjaźnił się z Władysławem Wagnerem, pierwszym Polakiem, który opłynął świat, oraz przywiózł do Polski część pamiątek z tego rejsu.
W 1982 roku Zdzisław Pieńkawa rozpoczął pracę jako kapitan na luksusowych jachtach pływających po Karaibach i Ameryce Południowej. Po powrocie do Polski w 1992 roku włączył się ponownie w życie żeglarskie jako grotmaszt Bractwa Kaphornowców i wiceprzewodniczący Sail Training Association. Zdzisław Pieńkawa zmarł 11 lutego 2000 roku w Gdyni.
Tablica poświęcona Zdzisławowi Pieńkawie zostanie odsłonięta 14 maja, o godz. 16, podczas otwarcia Ogólnopolskiego, Pomorskiego i Klubowego Sezonu Żeglarskiego 2016 w Alei Żeglarstwa Polskiego na falochronie południowym basenu żeglarskiego im. gen. Mariusza Zaruskiego.
Aleja Żeglarstwa Polskiego jest wspólną inicjatywą Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Polskiego Związku Żeglarskiego, miasta Gdyni i Urzędu Morskiego w Gdyni. Od 2012 roku uhonorowano w niej Władysława Wagnera, Leonida Teligę, Teresę Remiszewską, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Michała Sumińskiego i Witolda Bublewskiego.