< Powrót
8
grudnia 2022
Tekst:
Tomasz Falba
Zdjęcie:
mat. prasowe

Książka nie tylko dla chłopców

Warington Baden-Powell był brytyjskim kapitanem żeglugi wielkiej, prawnikiem Admiralicji, zapalonym kajakarzem i żeglarzem. Przy okazji także starszym bratem Roberta Baden-Powella założyciela światowego skautingu. Warington – za namową brata – napisał książkę „Skauting morski i wiedza żeglarska dla chłopców”.

Książka ukazała się po raz pierwszy w 1912 r. i na pierwszy rzut oka dziwić może, że po tak długim czasie została wznowiona po polsku. Nic jednak bardziej mylnego. Zapewniamy, że jej lektura sprawi przyjemność każdemu miłośnikowi morza szczególnie zainteresowanemu historią żeglugi.

Publikacja zawiera bowiem bezcenną wiedzę z epoki wielkich żaglowców, wówczas odchodzącej już w przeszłość. Można dowiedzieć się z niej mnóstwa intersujących rzeczy dotyczących życia, pracy i walki na ich pokładach. Dziś aby ją znaleźć trzeba by przewertować wiele bardzo specjalistycznych publikacji.

To oczywiście również – jak najbardziej praktyczny i przydatny także w naszych czasach – podręcznik dla skautów (czyli mówiąc po polsku harcerzy) i w ogóle poczatkujących żeglarzy – tam, gdzie było to możliwe uwspółcześniony. Wychowani na nim skauci brytyjscy zapisali chlubną kartę już w dwa lata po jej wydaniu wykorzystując zdobytą przez nią wiedzę podczas pierwszej wojnie światowej.

I choć książka ma w tytule, że jest dla chłopców (ponad sto lat temu nikogo to nie dziwiło) to jesteśmy przekonani, że i dziewczęta coś w niej znajdą dla siebie.

„Skauting morski i wiedza żeglarska dla chłopców”, Warington Baden-Powell, Oficyna Wydawnicza Text przy współpracy z Fundacją Jakobstaf!, str. 264, (www.text.bci.pl), Biblioteka Kręgu Płaskiego Węzła, poz. 40

Co myślisz o tym artykule?
+1
4
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ