< Powrót
4
czerwca 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Brodno Wielkie - Matematyka pod żaglami

Matematyczny rejs na jeziorze Brodno Wielkie

Ponad 200 uczniów szkół z powiatu kartuskiego uczestniczyło we wtorek 4 czerwca w projekcie „Matematyka pod żaglami”. Dzieci i młodzież pływały w regatach na jeziorze Brodno Wielkie, uczyły się nawigacji i poznawały sekrety przyrody.

To już piąta edycja zajęć żeglarskich i matematycznych dla młodzieży powiatu kartuskiego. W tym roku ponad 200 uczniów z jedenastu szkół łączyło naukę z aktywnością na świeżym powietrzu w Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu na Złotej Górze w Brodnicy Górnej.

– Program ma pokazywać, że matematyka i inne nauki ścisłe wpływają również na żeglowanie – tłumaczy Hanna Kajeta, komandor UKŻ Lamelka Kartuzy. – Znajomość matematyki przydaje się przy nawigacji, a geografii przy meteorologii. Stąd też pomysł na połączenie wszystkich elementów. W ramach „Matematyki pod żaglami” grupy wypływają na wodę na sześciu łódkach. Rejsy mają formę mini-regat, żeby pokazać młodzieży, jak bezpiecznie się ścigać.

Do dyspozycji uczniów były cztery łódki klasy Omega i dwa jachty kabinowe klasy Orion. Wszystkie zabierały młodych ludzi w półgodzinny wyścig po jeziorze Brodno Wielkie niedaleko Kartuz.

– Bardzo się cieszę, że mogę ponownie tu przyjechać, popływać i zobaczyć z instruktorami – zapewnia Marta Dąbrowska ze Szkoły Podstawowej w Baninie, która na jeziorze Brodno Wielkie zdobyła patent żeglarski. – Wydaje mi się, że jak raz zasmakuje się żeglarstwa, to potem chce się wracać. Dlatego po dzisiejszym dniu na pewno będą chętni, żeby przyjechać tu w weekend lub w wakacje.

Mini-regaty nie były jedyną atrakcją przygotowaną przez organizatorów. Zajęcia poświęcone podstawom nawigacji prowadził Leopold Naskręt, koordynator Pomorskiej Szkoły Żeglarstwa i Edukacji Morskiej i sekretarz Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Udostępniony został również symulator żeglarski należący do PSŻiEM.

Na uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych powiatu kartuskiego czekały również stoiska edukacyjne. Przygotowały je m.in. Nadleśnictwo Kartuzy, Kampania ekologiczna, Kaszubski Park Krajobrazowy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.

– Naszym celem jest uświadomienie i wyedukowanie społeczeństwa, dorosłych i dzieci, w zakresie bioróżnorodności, gospodarki odpadami i zasobami naturalnymi – mówi Agnieszka Orłowska z Funduszu Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego. – Staramy się być na festynach jako dodatkowy element edukacyjny. Stoisko działa w ramach wojewódzkiego projektu „Pomorscy czują klimat”. Jest on organizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Gdańsku, a realizowany przez Fundusz Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.

W zajęciach i grach wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych w Baninie, Kamienicy Królewskiej, Przodkowie, Kolonii, Mojuszu, Łapalic, Przodkowa, Kartuz i Sierakowic.

– To mój pierwszy kontakt z żeglarstwem, zupełnie nowe doświadczenie – przyznaje Stanisław Wrangler ze Szkoły Podstawowej w Baninie. – Bardzo mi się podobało. Chciałbym tu jeszcze wrócić i popływać.

Organizatorem wydarzenia był Uczniowski Klub Żeglarski Lamelka Kartuzy, we współpracy z Kartuskim Centrum Kultury, Pomorskim Związkiem Żeglarskim i Centrum Inicjatyw Edukacyjnych. Wydarzenie wsparto środkami w ramach zadania „Matematyka pod żaglami receptą na aktywność rekreacyjno-sportową mieszkańców powiatu kartuskiego”.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ