
Muzealnicy morscy i rzeczni obradowali w Pucku
Ponad 30 historyków spotkało się w dniach 24-25 czerwca na XV Konferencji Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego w Pucku. Była to okazja do wymiany doświadczeń, zawiązywania kontaktów i wygłoszenia referatów poświęconych m.in. rewitalizacji Twierdzy Wisłoujście, znaleziskom archeologicznym w torze wodnym Szczecin-Świnoujście i popularyzacji historii przez Pomorski Związek Żeglarski.
Organizowane od 1994 roku konferencje polskiego muzealnictwa morskiego i rzecznego co dwa lata gromadzą muzealników, historyków, członków stowarzyszeń i fundacji oraz działaczy społecznych z całej Polski. Jest to okazja do wymiany doświadczeń, zaprezentowania wyników badań i wspólnego poszukiwania rozwiązań na pojawiające się problemy i wyzwania.
– Cykliczne konferencje są kopalnią nowych tematów, inspirują oraz pozwalają zawiązywać i wzmacniać sieci pomiędzy muzeami i miastami – tłumaczy Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. – Służą też wzmacnianiu wiedzy o dziedzictwie kulturowym, a ich efektem są nie tylko wystawy, ale też wspólne projekty badawcze. Konferencje kończymy zawsze wydawnictwami, które są źródłem wiedzy dla przyszłych pokoleń.

Uczestnicy XV Konferencji Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego.
Fot. Muzeum Ziemi Puckiej
Tegoroczna konferencja, zorganizowana przez Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy i Narodowe Muzeum Morskie, a przeprowadzona w Harcerskim Ośrodku Morskim zgromadziła ponad 30 osób z całej Polski. Obok przedstawicieli organizatorów wśród prelegentów znaleźli się muzealnicy i naukowcy m.in. z Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Gdańska, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Fundacji Otwartego Muzeum Techniki we Wrocławiu i Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Wspólnym mianownikiem wystąpień była historia morska i rzeczna, jej nieznane karty, sposoby promocji, ekspozycji i ochrony.
– Na konferencji mamy osiem bloków tematycznych, żeby wszystkie osoby zajmujące się muzealnictwem związanym z wodą, mogli się wypowiedzieć – opowiada Mirosław Kuklik, dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej. – Na przykład Hanna Rzadkosz-Florkowska z Fordonu opowiadała o planach stworzenia placówki muzealnej, która pozwoli przypomnieć historię Fordonu, obecnie zepchniętego na margines Bydgoszczy. Podziwiam też to, co zrobiło Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu i Urząd Morski w Szczecinie – wydobycie ogromnej liczby zabytków z pogłębianego toru wodnego Szczecin – Świnoujście.
Ponadto można było się dowiedzieć m.in. o planach rewitalizacji Twierdzy Wisłoujście przez Muzeum Gdańska, przyszłości „Sołdka” i renesansie szkutnictwa wiślanego.
Na konferencji nie zabrakło akcentów żeglarskich. Jędrzej Szerle przedstawił działalność historyczną Pomorskiego Związku Żeglarskiego prowadzoną we współpracy z portalem Żeglarski.info. W referacie omówione zostały najważniejsze przedsięwzięcia – zarówno bardziej odległe (np. wystawa „Józef Unrug – człowiek, marynarz, żeglarz”, konferencja „Mariusz Zaruski – życiorys morzem pisany”), jak i obecnie prowadzone (np. cykl filmów „Opowieści z wiatru i soli”, rozwój Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni oraz Słownika Biograficznego Żeglarzy Pomorskich).
XV Konferencji Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego w Pucku nie ograniczyła się tylko do obrad. W środowy wieczór uczestnicy pojechali na sobótkę do Jastarni, w piątek wzięli udział w oprowadzeniu kuratorskim wystawy Idziemy nad polskie morze – Zaślubiny Polski z morzem, Puck 1920 r., natomiast w sobotę będą mieli okazję wziąć udział w Pielgrzymce Rybackiej.
Z XV Konferencji Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego w Pucku wydany zostanie tom pokonferencyjny, w którym będzie można przeczytać artykuły uczestników.
PODZIEL SIĘ OPINIĄ