Muzeum Żeglarstwa Polskiego oczami studentów architektury
Przestrzeń dla zabytkowych jachtów, plenerowa ekspozycja kutrów rybackich oraz nowa przystań nad Zatoką Pucką – to niejedyne pomysły studentów architektury Politechniki Gdańskiej w rozstrzygniętym w poniedziałek 19 lutego konkursie na projekt Muzeum Żeglarstwa Polskiego we Władysławowie.
O powstaniu Muzeum Żeglarstwa Polskiego – oddziału Narodowego Muzeum Morskiego – mówi się od lat. Początkowo obiekt miał powstać na końcu mola Rybackiego w Gdyni, jednak 22 sierpnia 2023 roku podpisano list intencyjny w sprawie budowy we Władysławowie.
Jesienią z inicjatywy NMM i gminy Władysławowo, Politechnika Gdańska zorganizowała konkurs na projekt placówki. Skierowany był on do studentów pierwszego semestru studiów II stopnia na kierunku Architektura, realizujących w semestrze zimowym 23/24 przedmiot Projekt architektoniczno-urbanistyczny I w Katedrze Architektury Miejskiej i Przestrzeni Nadwodnych oraz Katedrze Urbanistyki i Projektowania Regionalnego
– Jest to kolejny wspólny projekt w ramach współpracy Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku i Towarzystwem Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego – mówi dr inż. arch. Piotr Marczak, współorganizator konkursu. – Wcześniej był to m.in. konkurs na latarnię morską w Rozewiu i Muzeum Archeologii Podwodnej w Łebie. Tematy zgłasza muzeum, a my traktujemy je jako tematy semestralne do realizacji w ramach kursów cyklicznych. Kolejny pomysł na współpracę dotyczył właśnie Muzeum Żeglarstwa Polskiego we Władysławowie.
Konkursowe założenie projektowe dotyczyło obiektu architektonicznego o funkcji wystawienniczej wraz z powiązaniem przestrzennym z Gminnym Ośrodkiem Żeglarskim. W ramach przygotowań studenci mieli okazję spotkać się z pracownikami NMM oraz władzami Władysławowa. Odbyła się też wizyta studyjna w tym mieście. Ostatecznie powstało czternaście prac, które mogą zainspirować przyszłych projektantów Muzeum.
W zaproponowanych projektach studenci zaproponowali oczywiście główny gmach z przestrzenią na zabytkowe jachty, w tym „Opty”, „Kumka IV” i „Dal”, plenerową wystawę kutrów rybackich oraz sporo zieleni. W ramach projektu pomyślano również o sąsiadującym Gminnym Ośrodku Żeglarskim, w ramach którego powstać mają: przystań, slip, hangary.
Prace oceniało jury: prof. dr hab. inż. arch. Lucyna Nyka – dziekan WA PG, przewodnicząca Komisji; dr Robert Domżał – dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego; dr Fryderyk Tomala – Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego; Roman Krużel – burmistrz Władysławowa; Kamil Pach – zastępca burmistrza Władysławowa; Michał Budzisz – Architekt Miasta Władysławowa; dr hab. inż. arch. Katarzyna Zielonko-Jung, prof. PG; dr inż. arch. Magdalena Podwojewska, prof. PG; sędzia referent – bez prawa głosu – dr inż. arch. Piotr Marczak i sekretarz Konkursu – dr inż. arch. Elżbieta Marczak.
Jury przyznało trzy nagrody. Pierwszą za pracę numer 051200 pt. AURA otrzymał zespół w składzie Ewa Bombalicka i Alicja Jackowska za interesujące i ikoniczne ukształtowanie bryłowe, bardzo ciekawe prowadzenie przestrzeni ekspozycyjnych połączonych z przedpolem wodnym. Drugą nagrodę za pracę numer 914341 pt. BAŁTYCKIE HORYZONTY przyznano zespołowi w składzie: Katarzyna Kiersztejna i Bartosz Kaznowski za ciekawe ukształtowanie przestrzeni publicznych i wewnętrznych przestrzeni ekspozycyjnych dostępnych poprzez system kładek oraz połączenie kompozycyjne i wizualne wnętrza i zewnętrza, a także za innowacyjne rozwiązania elewacyjne umożliwiające dynamiczną zmianę elewacji. Natomiast trzecią nagrodę za pracę numer 220724 pt. WIATR W ŻAGLACH dostał zespół w składzie Uliana Maczuga i Krzysztof Kąkol za bardzo dobre rozwiązania krajobrazowe i zaawansowane rozwiązania technologiczne.
Prace do piątku oglądać można na dziedzińcu Fahrenheita na Politechnice Gdańskiej. W późniejszym terminie prawdopodobnie będzie można je podziwiać również w Narodowym Muzeum Morskim.
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu Tadeusza Lademanna.