Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego, czyli zbiór wyjątkowy
Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego to jedyny taki w polskim internecie zbiór materiałów dotyczących dziejów polskiego żeglarstwa, sylwetek znamienitych żeglarzy i tysięcy archiwalnych dokumentów. Zapraszamy do korzystania z jego zasobów i zachęcamy do jego współtworzenia.
Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego jest projektem realizowanym od dziesięciu już lat przez Pomorski Związek Żeglarski wspólnie z Fundacją Aktywnie i Zdrowo. Jego głównym celem jest prezentacja dziejów żeglarstwa na Pomorzu (choć nie tylko) jak najszerszemu gronu odbiorców czemu służy www.zeglarski.info.
Historia żeglarstwa
W pierwszej kolejności Muzeum stara się pokazywać mniej znane fakty z dziejów polskiego i pomorskiego żeglarstwa, które od zawsze się ze sobą splatają. Takie jak choćby te poniżej.
Tajemnica jachtu “Mestwin”
W 1933 roku lwowski student medycyny Mieczysław Rosyk stworzył projekt i uczestniczył w budowie jachtu „Mestwin”. 90 lat później jego wnuk, Albert Hanslik, szuka śladów tajemniczej jednostki, o której losach niewiele wiadomo, a która może wywrócić naszą wiedzę na temat budownictwa jachtowego w Polsce do góry nogami.
Co się stało z pierwszym morskim jachtem zbudowanym w Polsce?
Legendarny komendant
Orlę lwowskie, żołnierz, kapitan żeglugi wielkiej i komendant „Daru Pomorza”. Konstanty Kowalski jest nieco zapomnianą, ale niezwykle ważną postacią dla polskiej bandery.
Gdańska tradycja morska
27 lipca 1922 roku grupa polskich żeglarzy z Wolnego Miasta Gdańska założyła Pierwszy Polski Klub Jachtowy, obecny Polski Klub Morski w Gdańsku.
Archiwalia
W ramach Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego prowadzone jest również archiwum cyfrowe. Publikowane są w nim zdigitalizowane dokumenty znajdujące się w archiwum Pomorskiego Związku Żeglarskiego oraz materiały przekazane przez żeglarzy i kluby. Obecnie jest to już kilka tysięcy stron.
Pamiątki legendarnych ludzi morza w Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego
Ponad 150 nowych, zdigitalizowanych dokumentów zostało udostępnionych w Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego. Materiały dotyczą m.in. działalności Bractwa Żelaznej Szekli, rejsów Bronisława Kuśnierza na jachcie „Orion” i organizacji Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski. Od 2014 roku w ramach projektu Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego prowadzone jest archiwum cyfrowe. Udostępniane w nim materiały dotyczą działalności Pomorskiego Związku Żeglarskiego z lat 60., 70. i 80. oraz historii lokalnego żeglarstwa.
Pamiątki legendarnych ludzi morza w Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego
Skarby Franciszka Kuśnierza
Zdjęcia, dyplomy z regat i opisy rejsów – te i inne pamiątki zmarłego w 2021 roku Franciszka Kuśnierza trafiły do Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Są to kolejne żeglarskie skarby, które zostały zabezpieczone dla potomnych w związkowym archiwum.
Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich
Jednym z elementów działalności Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego jest Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich obejmujący obecnie 180 sylwetek wybitnych polskich żeglarzy.
Aleja Żeglarstwa Polskiego
Aleja Żeglarstwa Polskiego to z kolei projekt realizowany przez: Polski Związek Żeglarski, Pomorski Związek Żeglarski, Miasto Gdynię i Urząd Morski w Gdyni. Aleja umiejscowiona jest na południowym falochronie basenu żeglarskiego im. Mariusza Zaruskiego w Gdyni. Składa się na nią obecnie 29 tablic informacyjnych.
To jeszcze nie koniec!
Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego to dzieło, które nieustannie się rozbudowuje i dokonali. Jeśli chciałbyś dodać do tego coś od siebie zapraszamy do kontaktu.