< Powrót
22
maja 2016
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Wszyscy nominowani w kategorii Wychowanie Morskie.

Nagroda za wychowanie młodych żeglarzy

Kapitan Krzysztof Paul został laureatem głównej nagrody w kategorii Wychowanie Morskie podczas niedzielnej gali wręczenia nagród w Konkursie Czerwonej Róży. Dwoma równorzędnymi wyróżnieniami uhonorowano Akademicki Klub Żeglarski AGH z Krakowa oraz twórców i realizatorów Programu Żeglowanie na Politechnice Gdańskiej.

Gala odbyła się dzisiaj 22 maja w Dworze Artusa w Gdańsku. Kapitan, oprócz dyplomu i symbolicznej czerwonej róży otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 10 tysięcy złotych. Wyróżnieni otrzymali po 4 tysiące złotych. Nagrody wręczyli prezes Ligi Morskiej i Rzecznej Andrzej Królikowski i kpt. Jacek Jettmar, inicjator utworzenia kategorii Wychowanie Morskie w Konkursie.

– Cieszę się bardzo z tej nagrody, bo konkurencja była bardzo ostra – powiedział po uroczystości kapitan Paul. – Pływam ze studentami już od dwudziestu lat i cieszę się, że mam swój jacht i mogę im zaproponować taką formę aktywności. To są ludzie ze wszystkich niemal uczelni Pomorza. Od Politechniki Gdańskiej, przez Uniwersytet Gdański, aż po Akademię Muzyczną i inne. Część z tych młodych żeglarzy potem zostaje z żeglarstwem na dłużej, albo na zawsze, pływają jako zawodowcy i jako zawodnicy. Ale jest też wielu, którzy kończą studia i robią po prostu swoje. Oni też mają znakomite osiągnięcia naukowe i zawodowe. A teraz przed nami kolejny sezon, który otworzymy startem w naszych pierwszych tegorocznych regatach.

Szczególnie dumny był z otrzymanego wyróżnienia przedstawiciel klubu akademickiego z AGH, który opowiedział w kilku słowach, jak radzą sobie młodzi żeglarze na drugim końcu Polski.

– Kraków jest tak daleko od morza, że nas do tego morza bardzo ciągnie – przyznał krakowianin. – Dlatego nasze życie żeglarskie jest bardzo bogate, spotykamy się co tydzień, organizujemy całą serię wyjazdów na morskie rejsy, pływamy też po jeziorach. Jestem bardzo szczęśliwy z tego, że zawiozę ten dyplom do Krakowa.

W kategorii „morskiej” nominowano do nagrody głównej aż 16 kół studenckich, zrzeszeń i osób indywidualnych. To najliczniejsza kategoria Konkursu, ale najważniejsze nominacje dotyczyły kategorii Najlepszy Student. Został nim także student związany z morzem, Paweł Górecki z Akademii Morskiej w Gdyni. Oprócz statuetki Czerwonej Róży magistrant kierunku Elektronika i Telekomunikacja otrzymał nagrodę pieniężną i kluczyki do samochodu.

Konkurs Czerwonej Róży organizowany jest od 1962 r. w Gdańsku. Po kilkunastoletniej przerwie inicjatywę reaktywowano w 1999 r. za sprawą Stowarzyszenia Czerwonej Róży. Tegoroczna gala była 42. edycją tego wydarzenia. Początkowo nagrodę przyznawano poetom, pisarzom, później także młodym naukowcom. Dziś laureaci pierwszych edycji konkursu są znanymi lekarzami, inżynierami, architektami, biznesmenami, politykami.

Statuetka Czerwonej Róży trafia do rąk wybitnych i najbardziej wyróżniających się studentów i kół naukowych Trójmiasta. Kandydatów do nagrody zgłaszają bezpośrednio władze pomorskich uczelni, wskazując po jednym kandydacie w każdej kategorii. By wygrać, trzeba mieć talent, ale być także pracowitym. W konkursie liczy się wysoka średnia, aktywność społeczna i pozanaukowa.

Wśród patronów Konkursu jest Pomorski Związek Żeglarski. Nagrody w kategorii Wychowanie Morskie przyznawane są od 2015 r.

kapitan paul

Kpt. Krzysztof Paul

Jest byłym pracownikiem Politechniki Gdańskiej. Od przeszło 20 lat uprawia morskie żeglarstwo regatowe, a dzięki swojej kreatywności stworzył szkołę żeglarstwa regatowego na jachcie „Duży Ptak”. Jest członkiem AKM Gdańsk. Wspólnie ze studentami tworzy wielopokoleniowe teamy i uczestniczy z sukcesami w najważniejszych regatowych wydarzeniach na Wybrzeżu.

 

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0