< Powrót
13
września 2021
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
arch. Tomasza Kałamuckiego
Karfi

(Nie)zapomniane jachty: „Karfi”

Jeden z najsłynniejszych polskich jachtów regatowych. Ośmiokrotnie zdobywał Morskie Żeglarskie Mistrzostwo Polski. „Karfi” już się nie ściga, od lat służy do pływania rekreacyjnego. Obecnie zaś jest wystawiony na sprzedaż.

– „Karfiego” kupiłem cztery lata temu od mojego przyjaciela Andrzeja Wojciechowskiego – opowiada Tomasz Kałamucki, właściciel jednostki. – Jacht od dłuższego czasu był na Wyspach Kanaryjskich. Zrobiłem tylko drobny remont pokładu oraz kadłuba i jednostka była gotowa do dalszego pływania.

Właściciel żeglował na „Karfim” po Wyspach Kanaryjskich i okolicach. Nie czarterował go. Obecnie wystawił jacht na sprzedaż, ponieważ potrzebuje pieniędzy. Zmiana właściciela nie jest jednak przesądzona.

– Ale jeżeli nie uda się go sprzedać do końca roku, pewnie wycofam się z tej decyzji – deklaruje. – W takim wypadku w przyszłym roku, na pięćdziesiąte urodziny „Karfiego”, spróbuję zdobyć środki i zrobić gruntowny remont.

Karfi

„Karfi” na Wyspach Kanayjskich.
Fot. arch. Tomasza Kałamuckiego

Zbudowany w 1972 roku „Karfi” to bez wątpienia jacht-legenda. Nic dziwnego – według wyliczeń Krzysztofa Paula, autora książki „Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski”, jest najbardziej utytułowanym ze wszystkich jachtów startujących kiedykolwiek w MŻMP. Duża w tym zasługa doskonałej regatowej konstrukcji typu Taurus, zaprojektowanej z myślą o starcie polskiego jachtu w Admiral’s Cup. Jej twórcami byli Kazimierz „Kuba” Jaworski, Edward Hoffman i Czesław Gogołkiewicz ze Szczecińskiej Stoczni Jachtowej im. Leonida Teligi.

„Karfi” trafił do Sekcji żeglarskiej KS Stal Stocznia Szczecin, gdzie szybko rozpoczął pasmo sukcesów. Jacht bez wątpienia miał szczęście do kapitanów – z początku za jego sterem stał Jerzy Siudy, który w latach 1973-1976 zdobył trzy złote i jeden srebrny medal w Morskich Żeglarskich Mistrzostwach Polski. Następnie trzy mistrzostwa (1977-1979) wywalczył Czesław Gogołkiewicz. Sukcesy odniósł także Zbigniew Rogowski, który zdobył dwa złota w latach 1983-1984 oraz brąz w 1981 roku.

Jerzy Siudy za sterem jachtu „Karfi”.
Fot. ze zbiorów ZOZŻ

W latach 80. jacht służył częściej do celów szkoleniowych, a na przełomie lat 80. i 90. pozbawiony stoczniowego dofinansowania, klub musiał „Karfiego” sprzedać. Nowy właściciel wstawił jacht do hangaru, rozpoczął remont i… zbankrutował. Na szczęście zasłużoną jednostką zainteresował się w 2005 roku żeglarz Andrzej Wojciechowski. W 2006 roku, po kilku miesiącach prac, „Karfi” wrócił na wodę. Nowy właściciel wykorzystywał go z początku do rejsów szkoleniowych i startów w regatach, w tym Operacji Żagiel, ale później przeprowadził na Wyspy Kanaryjskie. Tam po kilku latach kupił go Tomasz Kałamucki.

„Karfi”
Projekt: Kazimierz „Kuba” Jaworski, Edward Hoffman, Czesław Gogołkiewicz
Rok budowy: 1972
Długość: 10,57 m
Szerokość: 3,69 m
Zanurzenie: 1,94 m
Powierzchnia ożaglowania: 51 m2

Co myślisz o tym artykule?
+1
3
+1
0
+1
3
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0