
Niezwykła procesja przepłynie Zatoką Gdańską podczas Święta Morza
Takie wydarzenie odbywa się raz na 85 lat! W sobotę 22 czerwca w Gdyni odbędzie się Procesja Eucharystyczna na Morzu, której przewodzić będzie abp. Tadeusz Wojda. Nawiązuje ona do historycznej procesji z 1 lipca 1939 roku, która towarzyszyła Kongresowi Eucharystycznemu.

Polowa Msza św. na placu Grunwaldzkim w Gdyni, zorganizowana podczas Kongresu Eucharystycznego.
Fot. NN/Muzeum Miasta Gdyni
Choć reaktywowane w 2013 roku Święto Morza w Gdyni obfituje w różne wydarzenia, których wspólnym mianownikiem jest szeroko pojęta tematyka morska, takiego jeszcze nie było. W sobotę 22 czerwca wodami Zatoki Gdańskiej przypłynie bowiem Procesja Eucharystyczna na Morzu, organizowana przez Parafię Rzymskokatolicką Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gdyni i Marynarkę Wojenną.
Nie jest to pierwsze wydarzenie tego typu w Gdyni – od 21 czerwca do 1 lipca 1939 roku w ramach Święta Morza odbył się II Kongres Eucharystyczny Diecezji Chełmińskiej, czyli zgromadzenie katolików mające na celu odnowienie więzi z Jezusem Chrystusem w Eucharystii, połączone z wykładami i seminariami. Była to wielka uroczystość, nie tylko religijna, ale też patriotyczna, na którą przyjechały dziesiątki tysięcy osób z całego kraju. Nie zabrakło też oficjeli, na czele z prymasem Augustem Hlondem, wicepremierem Eugeniuszem Kwiatkowskim i budowniczym portu w Gdyni Tadeuszem Wendą. Zwieńczeniem obchodów była procesja eucharystyczna na – jak pisano – wodach polskiego Bałtyku.
„Procesja miała się rozpocząć o godz. 19. W chwili, gdy zaczęto się zbierać na Placu Grunwaldzkim zerwał się silny wicher i burza z błyskawica mi i silnym grzmotem. Procesja została wstrzymana, a nawet postanowiono ją odwołać. Po burzy nastąpiło wypogodzenie i procesja mogła się odbyć już bez przeszkód. W procesji wzięły udział bardzo liczne poczty sztandarowe, chorągwie kościelne i kompanie honorowe. (…) Przenajświętszy Sakrament wniesiony został na ORP „Pomorzanin” i ustawiono go na specjalnie zbudowanym ołtarzu. Okrętem dowodził osobiście dowódca floty kontradmirał Józef Unrug. (…) Na ORP „Piłsudski” weszli przedstawiciele władz cywilnych i wojskowych. Na ORP „Haller” zajęli miejsca przedstawiciele komitetu wykonawczego kongresu, wśród których znajdował się gen. Józef Haller. Wszystkie trzy okręty popłynęły w stronę Orłowa. Na redzie portu gdyńskiego stanęły okręty wojenne R.P., statki handlowe i kutry rybackie w gali banderowej. Na okrętach wojennych i na statku szkolnym państwowej szkoły morskiej „Darze Pomorza” ustawiły się wzdłuż burty uszykowane do modlitwy załogi” – donosiło czasopismo „Pielgrzym”.
I właśnie w 85. rocznicę tego wydarzenia Parafia Rzymskokatolicka Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski postanowiła zorganizować Procesję Eucharystyczną na Morzu. Uroczystości – którym przewodzić będzie abp. Tadeusz Wojda, metropolita gdański – rozpoczną się o godzinie 11 od Mszy św. za Ojczyznę i Miasto w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego (ul. Armii Krajowej 26 – duży kościół). Następnie uformuje się procesja eucharystyczna, która przejdzie ul. Świętojańską i skwerem Kościuszki na Nabrzeże Pomorskie. Stamtąd celebransi oraz wierni wypłyną na Zatokę Gdańską. Zakończenie uroczystości planowane jest około godziny 16.
Nie jest to jedyne religijne wydarzenie w ramach Święta Morza w Gdyni. W niedzielę 23 czerwca o godzinie 10 w Kościele Morskim pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka (ul. Portowa 2) odprawiona zostanie Msza św. w intencji ludzi morza. Po niej odbędzie się przemarsz ulicami miasta pod Pomnik Polski Morskiej na skwerze Kościuszki.
Z kolei w sobotę 29 czerwca, w dniu odpustu ss. Piotra i Pawła, na Zatoce Puckiej odbędzie się tradycyjnie Morska Pielgrzymka Rybacka w Pucku. Kutry wypłyną o godzinie 11, a o 11.45 odprawione zostanie nabożeństwo, a o 12.30 – już na lądzie – uroczysta Msza św. Szczegółowe informacje.