
O edukacji morskiej w Cedrach Wielkich
W dniach 7-8 października w Cedrach Wielkich odbyła się konferencja “Dobre praktyki w kształtowaniu kompetencji kluczowych poprzez edukację morską w ramach projektu Pomorskie Żagle Wiedzy” zorganizowana przez Pomorski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli (PODN) w Słupsku, Gminę Cedry Wielkie – Żuławski Ośrodek Kultury i Sportu (ŻOKiS) i Samorząd Województwa Pomorskiego. Nad wydarzeniem, honorowy patronat objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.
Z zaproszonych gości na konferencję przybyli: członek Zarządu Województwa Pomorskiego – Józef Sarnowski, wójt Gminy Pszczółki Maciej Urbaniak, wójt Gminy Cedry Wielkie Janusz Goliński, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Adam Krawiec, zastępca dyrektora DES ds. Sportu Maciej Kowalczuk, wiceprezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Leopold Naskręt.
Podczas dwudniowego spotkania, w którym wzięło udział blisko 100 dyrektorów i nauczycieli szkół i placówek oświatowych Pomorza w części informacyjnej został omówiony stan zaawansowania projektu Pomorskie Żagle Wiedzy (PŻW), jak i praktyczne aspekty w kształtowaniu kompetencji kluczowych uczestniczących w projekcie dzieci i młodzieży.
W dalszej części konferencji, dyrektorom wyróżniających się w realizacji Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej (PPEM) szkół wręczono certyfikaty, które otrzymali: Danuta Maliszewska – Szkoła Podstawowa nr 51 im. Noblistów Polskich w Gdyni, Ewa Chochuł – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Słupsku, Monika Lipner – Przedszkole Miejskie Integracyjne nr 32 „Tęczowa Dolina” w Słupsku, Marek Heyducki – Powiatowy Ośrodek Sportu Młodzieżowego w Pucku, Kazimierz Czernicki Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pucku.
Laureatami konkursu ” Zajęcia na fali” na scenariusz o tematyce morskiej zostali nauczyciele: Natalia Markowicz – SP w Dzierzgoniu, O/Przedszkolny; Edukacja przedszkolna 6-latki; Sylwia Cimiengo – SP 51 w Gdyni; Edukacja Przedszkolna 6-latki; Joanna Lubieniecka – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Damnicy; II etap edukacyjny klasy 4-8; Marcin Kwaśniewski – SP 10 w Słupsku; II etap edukacyjny klasa VI – WF; Magdalena Kamińska – Zespół Kształcenia i Wychowania w Brodnicy Górnej; III etap edukacyjny LO- chemia; Magdalena Ankiewicz – Kopicka – X LO w Gdyni; III etap edukacyjny LO – chemia; Magdalena Król nagroda Grand Prix – Zespół Szkół Technicznych w Człuchowie; III etap edukacyjny – Technikum – pracownia usług dodatkowych.
W sesji dyskusyjnej, kolejni mówcy zabierając głos, podkreślali, na podstawie bieżących obserwacji, wartości jakie niesie z sobą żeglarstwo i jego wpływ na dzieci i młodzież w dobie atomizacji społeczeństwa.
Warsztaty “Wychowanie poprzez żeglowanie”, “Przystań żeglarska miejscem współpracy”, “Szanty, żeglarskie gry i zabawy”, “Zawody związane z morzem – kształcenie i doradztwo zawodowe”, prowadzone przez świetnych znawców tematów Macieja Barańskiego – dyrektora Szkoły Podstawowej w Łebie, IŻ PZŻ, Łukasza Żarnę – dyrektora ŻOKiS w Cedrach Wielkich, Magdę Thiede – koordynatora PPEM w Szkole Podstawowej w Sierakowicach, IŻ PZŻ, kpt. J. Jana Żuralskiego, armatora jachtu “Gryfita” i Barbarę Zakrzewską – dyrektora Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku, w które mocno zaangażowali się uczestnicy, doskonale uzupełniły stronę merytoryczną konferencji.
Ciekawym akcentem edukacyjnym było zaproszenie wszystkich uczestników konferencji przez wójta Janusza Golińskiego, na wizytę studyjną do Cedrów Wielkich, Błotnika i Miłocina, gdzie zwiedzający mogli poznać historię miejscowości i znajdujących się tam zabytków.
Drugi dzień obejmował praktyczne zajęcia żeglarskie na przystani żeglarskiej w Błotniku oraz podsumowanie konferencji.
Z licznie przedstawionych wniosków wynika konieczność kontynuowania zmodyfikowanych Pomorskich Żagli Wiedzy w latach następnych w świetle systematycznie rosnącego zainteresowania projektem środowisk uczniowskich i nauczycielskich.
PODZIEL SIĘ OPINIĄ