< Powrót
23
października 2023
Tekst:
Tomasz Falba
Zdjęcie:
arch. Andrzeja Kowalczyka
Kowalczyk
Andrzej Kowalczyk

O skandalach, dżonce i statkach żaglowych

Andrzej Kowalczyk nie zwalnia tempa. Wydał kolejne trzy zeszyty Miniatur Żeglarskich.

Skandalista Kowalczyk

W polskim środowisku żeglarskim Andrzej Kowalczyk znany jest z dwóch rzeczy. Po pierwsze jako wydawca, po drugie jako człowiek o wyrazistych poglądach.

Kowalczyk od 1981 r. mieszka we Francji. Pięć lat temu rozpoczął wydawanie Miniatur Żeglarskich, które zarówno z nazwy jak i formatu nawiązują do słynnych Miniatur Morskich z czasów PRL-u. Do tej pory wydał ich 26 zeszytów.

Miniatury cieszą się sporą popularnością. Poruszają tematy żeglarskie często nie stroniąc od kontrowersji. Nie inaczej jest z kolejną z nich noszącą tytuł „Piekiełko Neptuna”. Treść odpowiada tytułowi, bo książeczka traktuje o największych konfliktach dzielących polskich żeglarzy od przedwojnia po czasy współczesne.

Kowalczyk opisuje np. jak oskarżano Władysława Wagnera o to, że rozpoczął swój wokółziemski rejs (jako pierwszy Polak w historii) na kradzionym jachcie. Opowiada o tym jak wątpiono w to, że Henryk Jaskuła jako pierwszy Polak opłynął świat jachtem solo non stop. A także kilka innych spraw, które składają się na krajowe tytułowe „piekiełko Neptuna”.

Książeczka zapewne nie przejdzie bez echa. Zwłaszcza, że – na co uwrażliwiamy ewentualnych czytelników – Kowalczyk bywa w swoich sądach świadomie złośliwy i stronniczy.

„Piekiełko Neptuna”, Andrzej Kowalczyk, wydawca: Andrzej Kowalczyk, str. 64, (an.ko@hotmail.fr), seria Miniatury Żeglarskie, zeszyt 24

Dżester na dżonce

Kris Krzysztof Matuszewski od zawsze marzył o żeglarstwie. Marzenie to udawało mu się realizować w młodości potem poniechał go na lata. Wrócił do niego jako człowiek dojrzały. I jest to powrót w wielkim stylu.

Choć nie można powiedzieć, że na wielkiej (przynajmniej gabarytowo) łódce. Mając bowiem 73 lata własnoręcznie zbudował niezwykły jacht o długości 6,5 m, któremu nadał imię „Anna Lucja 2”.

Dlaczego niezwykły? To zrozumie każdy kto na niego spojrzy. Nietypowy kształt kadłuba został połączony z ożaglowaniem typu dżonka.

Co więcej, jednostką tą Matuszewski pożeglował samotnie z Wolina przez Wielką Brytanię do Porto w Portugalii pokonując po drodze niemal 3 tys. mil morskich. Przy okazji wziął udział w legendarnym Jester Baltimore Challenge.

Rejs trwał od maja do sierpnia bieżącego roku. Jest to więc świeża podróż, z której relację zdał Matuszewski w książeczce wydanej przez Andrzeja Kowalczyka w serii Miniatury Żeglarskie pod tytułem „Dżester na dżonce. Jester Challenge na szkunerze z ożaglowaniem dżonkowym”. Barwnie opowiada w niej o swojej pasji do żeglowania, budowie jachtu oraz samej wyprawie, która udowadnia, że żeglować może (prawie) każdy.

„Dżester na dżonce. Jester Challenge na szkunerze z ożaglowaniem dżonkowym”, Kris Krzysztof Matuszewski, wydawca: Andrzej Kowalczyk, str. 58, (an.ko@hotmail.fr), seria Miniatury Żeglarskie, zeszyt 25

Statki żaglowe w pigułce

Jeśli chcesz szybko dowiedzieć się czegoś na temat dziejów jednostek żaglowych sięgnij po książeczkę Adama Kantorysińskiego „Swobodna historia statków żaglowych” wydaną w serii Miniatury Żeglarskie przez Andrzeja Kowalczyka.

Adam Kantorysiński to doświadczony żeglarz, marynarz a także rybak, który ma na koncie ponad 200 tys. przepłyniętych mil morskich. W swojej publikacji przedstawia statki żaglowe od czasów najdawniejszych do epoki galeonów i wielkich okrętów liniowych.

Można zatem poczytać na czym żeglowali starożytni Egipcjanie, Fenicjanie, Grecy czy Rzymianie. Jest też sporo o łodziach wikingów i jednostkach żaglowych ludów Bliskiego Wschodu oraz statkach epoki wielkich odkryć geograficznych w Europie.

Warto zwrócić uwagę, że Kantorysiński nie skupia się tylko na opisie konkretnych konstrukcji statkowych, ale stara się również pokazać w jaki sposób się nimi żeglowało oraz jak wyglądało życie załóg na ich pokładach.

Publikacja Kantorysińskiego może być ściągą przydatną wszystkim miłośnikom spraw morskich, z której mogą skorzystać dla odświeżenia informacji niekoniecznie chcąc na to poświęcić więcej czasu.

„Swobodna historia statków żaglowych”, Adam Kantorysiński, wydawca: Andrzej Kowalczyk, str. 64, (an.ko@hotmail.fr), seria Miniatury Żeglarskie, zeszyt 26

Co myślisz o tym artykule?
+1
4
+1
1
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0