< Powrót
14
sierpnia 2016
Tekst:
Marcin Domański
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Na podium triumfatorki w klasie Techno293 – od lewej: Weronika Marciniak (miejsce drugie), zwyciężczyni Lidia Sulikowska i trzecia Agnieszka Szpak. Za nimi trener całej trójki - Robert Pellowski. Dalej od miejsca czwartego do szóstego: Maja Kuchta, Agata Banach i Julia Dawidowicz. Na dole od lewej: burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska, przewodniczący Rady Miasta Puck Piotr Kozakiewicz i Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

OOM 2016 – podsumowanie pierwszej części regat

Pierwsza część XXII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży – Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych dobiegła końca. Od piątku do niedzieli (12-14 sierpnia) na Zatoce Puckiej w klasach Techno293, Cadet i L’Equipe rywalizowało 181 żeglarzy. W czwartek 18 sierpnia rozpocznie się w Pucku druga część młodzieżowych regat.

– Niedawno się witaliśmy, a teraz przychodzi nam się żegnać – powiedziała podczas ceremonii zakończenia pierwszej części Olimpiady burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska. – Mam nadzieję, że opuszczacie Zatokę Pucką i nasze miasto z łezką w oku. Wierzę również, że udało się wam zrealizować założone sportowe plany. Dziękuję wszystkim za udział w zawodach. Zapraszam ponownie do Pucka i to niekoniecznie za rok.

W niedzielę rozegrano w Pucku ostatnie dwa wyścigi. Odbyły się w bardzo silnym wietrze i dla wielu młodych zawodników warunki te okazały się ekstremalnym wyzwaniem. Siła wiatru nie miała jednak znaczenia dla 16-letniej Lidii Sulikowskiej (SKŻ Ergo Hestia Sopot) w klasie Techno293, która wygrała komplet ośmiu wyścigów. Brązowa medalistka mistrzostw Europy z Sopotu trzeci raz z rzędu triumfowała w tych zawodach. Wśród dziewcząt całe podium obsadziły deskarki SKŻ Ergo Hestia – drugie miejsce w gronie 24 zawodniczek z siedmiu klubów zajęła Weronika Marciniak, a trzecia była Agnieszka Szpak.

Wśród chłopców także zwyciężył reprezentant sopockiego klubu Jakub Sykuła, który zgromadził tyle samo punktów co drugi w generalnej klasyfikacji Kamil Ugniewski (GKŻ Gdańsk) – o jego triumfie przesądziła większa liczba wygranych wyścigów. Trzeci w gronie 49 zawodników z dziewięciu klubów był Mikołaj Michalski (GKŻ Gdańsk).

– Początek tych regat nie był dla mnie zbyt udany, bo w inauguracyjnym wyścigu zanotowałem falstart – przyznał Jakub. – Później odrabiałem straty i w sobotę wygrałem dwa pierwsze wyścigi, ale w trzecim wiatr siadł, ja też zaspałem na starcie i dotarłem na metę dopiero na 14. miejscu. Na szczęście w niedzielę pływaliśmy w moich ulubionych warunkach. Wiatr miał siłę ponad 20 węzłów i w obu wyścigach okazałem się najlepszy.

Podobna sytuacja jak w gronie chłopców w klasie Techno293 miała także miejsce w klasie L’Equipe, w której ścigało się 12 jachtów z pięciu klubów. Mistrzynie Europy z włoskiej miejscowości Loano Amelia Linowska i Julia Chmiel (KS Baza Mrągowo) musiały, przy równej liczbie punktów, uznać wyższość Macieja Kawki i Adriana Dubowskiego – na co dzień duet Spójni Warszawa pływa w klasie 420 i do tego w różnych załogach. Na najniższym stopniu podium stanęli kolejni żeglarze Bazy, ósma ekipa ostatnich mistrzostw Europy, Denis Szewczyk i Grzegorz Sitarek.

– Na początku regat żeglowaliśmy w bardzo niekorzystnych dla nas warunkach – przyznał Adrian. – Średnio jesteśmy ciężsi od innych załóg o 10-15 kg i słaby wiatr na pewno nie jest naszym sprzymierzeńcem. W piątek udało nam się co prawda wygrać jeden wyścig, ale w tych realiach lepiej radzili sobie rywale. Dopiero w niedzielę, kiedy solidniej przywiało, byliśmy w swoim żywiole.

W klasie Cadet triumfowały rodzinne duety UKŻ Grot OSiR Suwałki – złote medale zdobyło rodzeństwo Eryk i Kinga Martynko oraz siostry Julia i Michalina Hościłowicz w kategorii dziewcząt. Te załogi objęły prowadzenie po pierwszym dniu i nie oddały go do końca regat. 16-letni Eryk Martynko, który w tym sezonie zaczął pływać ze swoją młodszą o cztery lata siostrą, obronił wywalczony także w ubiegłym roku w Pucku tytuł.

Drugie miejsce zajęła szósta ekipa mistrzostw Europy z Balatonu oraz triumfatorzy rozegranego w maju w Krynicy Morskiej Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego Miłosz Dołęga i Stanisław Dann (MBSW/UKŻR Giżycko), natomiast na trzeciej pozycji uplasowali się najlepsi na Starym Kontynencie Paweł Grabowski i Krystian Krysiak (PMOS Pisz).

Wśród dziewcząt na podium stanęły ponadto Karolina Cendrowska i Anna Targos (MKS Dwójka Warszawa) oraz Izabela Satrjan i Zofia Wolska (UKŻ Lamelka Kartuzy). W tej klasie ścigało się 30 chłopięcych i 12 dziewczęcych duetów odpowiednio z 12 i siedmiu klubów.

W drugiej fazie mistrzostw, od 18 do 21 sierpnia, na Zatoce Puckiej żeglarze rywalizować będą w klasach Optimist i Laser 4.7.

Wyniki uzyskane podczas tych zawodów zaliczane są do współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży w 2016 roku w czterech kategoriach – klubów, gmin, powiatów oraz województw. Po pierwszej części w klasyfikacji województw prowadzi pomorskie 115 pkt. przed warmińsko-mazurskim (69) i mazowieckim (36), natomiast na czele klubowego rankingu znajduje się SKŻ Ergo Hestia Sopot (64 pkt.), a zanim GKŻ Gdańsk (28) i MKS Dwójka Warszawa (24).

Wyniki:

Techno 293 Chłopcy
Techno 293 Dziewczęta
Cadet Chłopcy
Cadet Dziewczęta
L’Equipe Open
Punktacja klubów
Punktacja województw

Organizatorem regat jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury Sportu i Rekreacji w Pucku.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0