< Powrót
21
lipca 2022
Tekst:
Andrzej Szrubkowski
Zdjęcie:
mat. prasowe

PBP: Pierwsze podsumowanie

Puchar Bałtyku Południowego (PBP) sezonu 2022 po ogłoszeniu wyników regat o Puchar Dwóch Marszałków osiągnął półmetek. Po raz pierwszy w dziesięcioletniej już historii PBP jest on rozgrywany wyłącznie z udziałem polskich organizatorów regat.

Ostatnie dwa sezony poprzedzające obecny spowodowały spadek popularności morskiego żeglarstwa regatowego, które w pierwszych latach rozgrywania PBP stało na wysokim poziomie.

Po latach, które można ocenić jako tłuste, nadeszły chude. Najpierw dwa lata pandemii COVID-19, a w tym roku wojna w Ukrainie. Ta mało optymistyczna ocena ma swoje uzasadnienie w danych statystycznych wynikających z prowadzonych klasyfikacji.

Podstawowe dane charakteryzujące aktualne tendencje, przedstawia poniższa tabela.

tabelę opracowano na podstawie klasyfikacji opublikowanych do dnia 19 lipca 2022

Dotąd rozegrano i sklasyfikowano 9 regat, zaś każdemu z regionów przysługuje zapisanych w kalendarzu PBP 6 regat. Są to liczby, do których należy odnosić wszelkie analizy.

Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że prezentowane dane ilościowe nie mogą być podstawą do zadowolenia. Podobne wskaźniki w okresie przed 2020 r., osiągały wartości przekraczające 3-krotność obecnych.

Szczególnie ucierpiały klasy przelicznikowe, które przeżywają obecnie bardzo poważny kryzys. Na ich tle znaczenia nabiera przywrócona po dwóch latach nieobecności w PBP klasa/kategoria OPEN.

Następujące przemiany w środowisku ścigających się załóg wywołane trudnościami lat ostatnich spowodowały spadek zainteresowania regatami. Załogi po przejściu etapu wstępnego regatowej edukacji, natrafiając na standardowe trudności w uzyskaniu certyfikatów pomiarowych albo zrezygnowały ze startów w regatach, albo przeniosły się do OPEN.

W klasach ORC i KWR pozostali najzagorzalsi uczestnicy regat. Trudno wytłumaczyć przyczyny dla których regaty klasy ORC stały się wyłączną specjalnością żeglarzy pomorskich. Jednocześnie nastąpił trudny do wytłumaczenia spadek zainteresowania klasą KWR. Analizując regionalne zainteresowania można by dojść do wniosku, iż nastąpiła swoista specjalizacja:

  • ORC – region pomorski,
  • KWR – region elbląski,
  • OPEN – region zachodniopomorski.

Taki podział może okazać się mylny, a na pewno przeczący idei PBP, którą jest szeroko pojęta współpraca w miejsce wyszukiwania nieistniejących różnic.

W odniesieniu do Formuły KWR, która ma się doskonale w regatach rozgrywanych na Zalewie Wiślanym, to właśnie tam należałoby przenieść zabiegi o jej rozwój. Choć trudno jest przewidzieć, czy upodobania regatowe nie ulegną zmianie po otwarciu drogi z Zalewu Wiślanego na Bałtyk.

Istnieje wiele powodów, aby powyższe dywagacje okazały się nieprawdziwe. Czy wyrażona wątpliwość okaże się słuszną zdecydują w dużej mierze wyniki 56. Etapowych Regat Turystycznych, których wyniki zawsze potrafią zweryfikować wcześniejsze spekulacje.

Zatem poczekajmy do końca lipca ze wstępnymi ocenami, a końcowe oceny przyjdzie tworzyć z początkiem października, albowiem do tego terminu trwać będzie, zgodnie z kalendarzem PBP 2022, międzyregionalna rywalizacja.

Tymczasem bierzmy udział w regatach i pamiętajmy o przestrzeganiu naszego żeglarskiego prawa, a w szczególności przepisów 69.1 i 78.1 PRŻ.

Strona Pucharu Bałtyku Południowego

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ