< Powrót
3
marca 2023
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Zawisza
„Zawisza Czarny”.

Po blisko dwóch latach przerwy „Zawisza Czarny” znów zacznie pływać!

W maju planowane są pierwsze regularne rejsy „Zawiszy Czarnego”. Armatorem żaglowca w tym roku będzie Związek Harcerstwa Polskiego, który tworzy obecnie biuro armatorskie i niedługo zacznie kontraktować rejsy.

Wszystko wskazuje na to, że po blisko dwóch latach przerwy „Zawisza Czarny” wróci do regularnej eksploatacji. Przypomnijmy, we wrześniu 2021 roku wybuchł konflikt pomiędzy władzami Fundacji Centrum Wychowania Morskiego i ich poprzednikami, a harcerski żaglowiec przestał pływać. Wkrótce zaś CWM zostało postawione w stan likwidacji. W lutym 2022 roku Jarosław Janas, ówczesny zastępca naczelnika ZHP ds. majątku i zarządzania zapowiadał, że w Gdyni powstanie biuro armatorskie, a od kwietnia „Zawisza Czarny” znów zacznie pływać.

Tak się jednak nie stało. Dopiero w sierpniu 2022 roku, już pod rządami nowej naczelniczki ZHP, żaglowiec wypłynął z Gdyni. Rejs Fundacji Zobaczyć Morze im. Tomka Opoki nie oznaczał jednak powrotu do regularnej eksploatacji. Związek 31 sierpnia ogłosił za to konkurs na armatora „Zawiszy Czarnego”. Pozostał on jednak nierozstrzygnięty, rozwiązania nie przyniosły też dalsze rozmowy z wybranymi podmiotami.

– W 2023 roku to ZHP będzie armatorem „Zawiszy Czarnego” – przyznaje Olga Junkuszew, rzeczniczka prasowa ZHP. – W tym roku zapadną również decyzje na temat dalszego funkcjonowania statku.

17 lutego ZHP ogłosiło konkurs na stanowisko specjalisty ds. obsługi klienta w Biurze Armatorskim s/y Zawisza Czarny. Pięć dni później utworzony został formularz dla osób, które chciałyby pływać na żaglowcu na stanowiskach funkcyjnych. Aktualnie powstaje też nowa strona internetowa żaglowca, a niedługo ZHP zacznie kontraktować rejsy.

– Mamy już rezerwacje na najbliższy sezon. – tłumaczy Olga Junkuszew. – W pierwszej kolejności statek będzie wykorzystywany do rejsów harcerskich, w drugiej do rejsów dla dzieci i młodzieży. Odnośnie cennika, to już teraz wyceniamy poszczególne rejsy. Ich cena zależy od różnych czynników, więc pewnie „sztywnego” cennika nie będzie.

Jak dodaje rzeczniczka prasowa ZHP, „Zawisza Czarny” wymaga drobnych prac i doposażenia. Bez nich jednak może wyjść z morze choćby jutro. A do regularnego pływania wróci w maju.

„Zawisza Czarny”, żaglowiec Związku Harcerstwa Polskiego, druga jednostka o tym imieniu. Zbudowany w 1952 roku jako lugotrawler „Cietrzew”, w latach 1960-1961 przebudowany na żaglowiec dla ZHP. W 1984 roku wziął udział w akcji ratowania rozbitków żaglowca „Marques”, za co jego załoga otrzymała nagrodę Fair Play. W latach 1989-1990 odbył rejs dookoła świata.

Co myślisz o tym artykule?
+1
7
+1
2
+1
2
+1
3
+1
1
+1
2
+1
6

PODZIEL SIĘ OPINIĄ