
Polacy debiutują w międzynarodowych mistrzostwach w radiojachtingu
Polskie Stowarzyszenie Klas Radio Jachtingu nabiera wiatru w żagle. Założona 6 listopada 2022 roku organizacja rozwija się, a w tym roku wysyła reprezentantów na międzynarodowe imprezy.
Rok temu polscy żeglarze ścigający się jachtami sterowanymi radiem – dotąd rywalizujący w strukturach NAVIGA, konkurencyjnych wobec World Sailingu i skupiających głównie kraje dawnego bloku wschodniego – postanowili stworzyć nowe stowarzyszenie i wstąpić do krajowych i międzynarodowych federacji żeglarskich. 6 listopada podczas walnego zgromadzenia Sekcji Jachtów Sterowanych Radiem LOK powołano do życia Polskie Stowarzyszenie Radio Jachtingu – obecnie Polskie Stowarzyszenia Klas Radio Jachtingu.
Nowa organizacja nie zasypiała gruszek w popiele i szybko rozpoczęła działania. Jeszcze w listopadzie przystąpiła do Pomorskiego Związku Żeglarskiego, w czerwcu do Polskiego Związku Żeglarskiego i International Radio Sailing Association, a w lipcu do International One Metre International Class Association. Wybrała też nowe logo oraz – wspólnie z wciąż funkcjonującą Sekcją Jachtów Sterowanych Radiem – organizuje regaty.
– Teraz mamy okres przejściowy i dualizm w radiojachtingu – opowiada Eugeniusz Ginter, współzałożyciel Stowarzyszenia i członek zarządu Sekcji. – Zmiany wprowadzamy powoli, ponieważ nie chcemy wyeliminować jachtów, które do tej pory się ścigały, a nie spełniają do końca przepisów federacji World Sailing.
Stowarzyszenie planuje też organizację szkoleń, które mają pomóc polskim żeglarzom w rozwoju sportowym. W maju w Chorwacji w takim wydarzeniu wziął udział Eugeniusz Ginter.
– Jego organizatorem był Zvonko Jelacić, wielokrotny mistrz świata i producent jednych z najlepszych łódek na świecie do radiojachtingu – opowiada Ginter. – Było to i szkolenie, i spotkanie z żeglarzami z całego świata – Australii, Anglii, Szwecji, Chorwacji, USA, Brazylii czy Bahamy. Braliśmy udział w zajęciach teoretycznych, a następnie treningach na wodzie. Mogliśmy też zobaczyć jego fabrykę jachtów.
Sportowe efekty działalności Polskiego Stowarzyszenia Klas Radio Jachtingu już widać. W dniach 1-3 maja na mistrzostwach świata w klasie Ten Rater wystartowała dwójka Polaków – Jarek Lipiński i Marcin Gransicki. W międzynarodowym debiucie znaleźli się oni w drugiej połowie stawki, zajmując odpowiednio 27 i 33 miejsce.
– Oczekiwania kolegów były nieco większe, ale nie ma co narzekać – dodaje Ginter. – Poziom na świecie jest bardzo wysoki i żeby wdrapać się na szczyt trzeba włożyć dużo pracy. Otrzymaliśmy również dwa miejsca na październikowe mistrzostwa Europy w klasie IOM w Torrevieja w Hiszpanii. Wyłoniliśmy też dwóch zawodników na tę imprezę – Jana Springera i Wiesława Rapackiego. Po cichu liczę, że mogą sprawić dużą niespodziankę.
Nadzieje wiązać można zwłaszcza ze Springerem, reprezentującym gdyński Jachtklub Morski Roda, który jest multimedalistą mistrzostw świata modeli żaglowych NAVIGA. Ma więc doświadczenie w zwyciężaniu w międzynarodowych imprezach.
Strona polskiego radiojachtingu
PODZIEL SIĘ OPINIĄ